V plzeňské zoo se narodila mláďata vzácnějších druhů antilop

Mláďata dvou druhů méně běžných antilop, které v Česku chová jen několik zoologických zahrad, přišla na svět v plzeňské zoo. Na začátku června se rozrostlo o dva samečky dosud pětihlavé stádo buvolců běločelých, o několik dní dříve přišlo na svět mládě antilopy nyaly nížinné, řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.

V létě žijí buvolci v zoo ve venkovním výběhu spolu se žirafami a antilopami kudu velkými. Stádo nyal je vidět průhledem v pavilonu afrických kopytníků vedle jeřábů či marabu.

První odchov buvolců se v Plzni podařil v roce 2010 a pak až letos. Stádo tvoří samec a čtyři chovné samice. "Jde o druh, pro který je vedena evropská plemenná kniha, a tudíž patří k vzácnějším druhům. V Evropě je chová kolem 40 zoologických zahrad," uvedl mluvčí. Buvolec běločelý původně obýval savany v dnešní Jihoafrické republice, Svazijsku a Lesothu. Kvůli nadměrnému lovu pro maso byl už před rokem 1900 ve Svazijsku a Lesothu vyhuben, posledních asi 2000 kusů přežilo v JAR. Návrat buvolců do jejich původního areálu a vysazení na nová místa, kde se dříve nevyskytovali, umožnila až jejich ochrana a chov v zajetí.
 
Antilopy nyaly z řidších lesů nebo křovinatých savan Afriky chová v ČR jen královédvorská, liberecká a plzeňská zoo. V Plzni žijí nyaly od roku 2008 a letošní odchov je třetí narozené mládě.
 
zdroj: ČTK