Přemnožení divočáci trápí plzeňský kraj

S přemnoženou zvěří mají problémy zemědělci, chataři i pejskaři.  

„Když jsem začínal jako myslivec, tak jsme stříleli dvě prasata ročně a chodila se na ně podívat celá vesnice," vzpomíná myslivecký hospodář z Horní Břízy Josef Hlaváč, který se v oboru pohybuje téměř půl století. Dnes jsou divočáci přemnožení a okolí způsobují velké problémy.

Dříve nebyla prasata kolem Plzně vůbec k vidění, dnes se vyskytují na Valše, u Litic a Lhoty, ale třeba i na Bílé Hoře nebo u mateřské školky v Horní Bříze. Podle odborníků se ale vyskytují plošně na celém Plzeňsku. Líbí se jim ve velkých polích osetých kukuřicí nebo řepkou, v chatových oblastech si oblíbili komposty, kde nalézají pestrou nabídku potravy.

Problémy jsou i v ostatních okresech kraje. „Přemnožená jsou všude a škody působí zemědělcům po celém území okresu Klatovy," uvedla ředitelka Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová.

Také na Rokycansku se divočáci stěhují do chatařských aglomerací. „Ulovili jsme zhruba dva tisíce divočáků, což je o tisícovku méně než na přelomu let 2015 a 2016," uvedl za okresní sdružení Josef Danihelka. Způsobila to prý příznivá zima s dostatkem žaludů a bukvic, takže prasata nevyhledávala tak často pole se zbytky úrody.

Na Domažlicku černé zvěře ubylo, tvrdí místní myslivci z jednotlivých honiteb.

Divočáci nepůsobí škody pouze chatařům a zemědělcům. Například před čtyřmi lety odnesla na Tachovsku řádění divočáků hned dvě sportoviště. Nejdříve to bylo fotbalové hřiště ve Svojšíně, pak kynologické cvičiště ve Stříbře. Škody byly mnohatisícové.

Na Domažlicku myslivci vzpomínají, jak před více než rokem vyhnali jednapadesát divokých prasat ze Zámeckého parku v Horšovském Týně a odstřelili je.

Jediným řešením je podle myslivců divočáky střílet a celoplošně snížit jejich celkovou populaci. „Ovšem bachyně jsou v současné době plné nebo mají selata, tak se může stát, že střelím prase a za ním vyjdou selata, to je taková nepříjemná záležitost," podotýká Hlaváč.. „Odhaduji, že by se jejich výskyt měl snížit o 90 procent," říká hospodář.

Podle vedoucí odboru životního prostředí plzeňského magistrátu Dagmar Svobodové se počet snižuje formou naháněk a mimořádných odstřelů. „Například na Valše se lov zintenzivňuje mnohem více než v jiných plzeňských lokalitách," uvádí Svobodová.