Plzeň postaví v historické budově radnice výtah pro vozíčkáře

Vozíčkáři, kteří se do prostor plzeňského magistrátu zatím dostávají problematicky s pomocí tak zvaného schodolezu, budou mít do historického objektu radnice lepší přístup. Město chce v památkově chráněné budově postavit výtah a bezbariérové toalety. Na projekt za zhruba 18 milionů korun se pokusí získat dotaci až 2,5 milionu korun z Národního rozvojového programu mobility. Stavba by mělo být hotová příští rok, řekl dnes novinářům primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). 

Většina městských objektů samosprávy, kam chodí občané, je už bezbariérová, u historické radnice je nejen kvůli přísné památkové ochraně situace nejsložitější. "Komplex radnice se stýká ze tří budov, které mají patra v rozdílné výši, tudíž bylo nutné najít takové řešení, aby byl výtah průchozí a měl vchody z obou dvou stran. A najít vhodné umístění, aby se co nejméně narušily historické klenby a zastropení," řekl primátorův náměstek Petr Náhlík (KDU-ČSL). Studii bezbariérovosti radnice přitom nechalo město zpracovat už před 20 lety. 
    
Podle Zrzaveckého by měl výtah obsloužit většinu pater a mezipater. Tam, kde to nebude možné, vybudují se bezbariérové přístupy. Vše navíc musí odpovídat požadavkům památkářů. I když se městu nepodaří dotaci získat, do stavby se pustí. Kromě výtahu je součástí projektu vybudování sociálního zařízení v jednotlivých patrech či archeologický průzkum. 
    
Výtah vznikne v zadním traktu a bude přístupný od suterénu až do podkroví na úrovní třetího patra, kde je sněmovní sál zastupitelstva. Vstupovat se do něj bude z průjezdu do dvora objektu. V nejvyšším patře bude výtahová šachta už nad úrovní střech Císařského domu, z náměstí ale nebude viditelná, pouze z vyhlídkové plošiny věže. 
 
zdroj: ČTK