Kostelíku U Ježíška v Plzni se vrátily nejstarší varhany v městě

Do plzeňského kostelíku U Ježíška se dnes vrátily varhany ze 17. století - nejstarší v Plzni a okolí. Nevelký nástroj uložený v dřevěné skříni prošel asi před šesti lety rekonstrukcí, dosud ale byl v katedrále na náměstí, kde také občas hrál. U Ježíška, kde byl zřejmě od 19. století, se poprvé rozezní příští čtvrtek při adventním koncertu, řekl dnes ČTK předseda Občanského sdružení pro obnovu památek Rokycanska a okolí, plzeňský architekt Jan Soukup.

"Jsou to nejstarší varhany v Plzni a na Plzeňsku vůbec, restaurátor odhadl jejich pořízení kolem roku 1670. Jsou tedy i starší než ten kostelík," řekl Soukup. Kostelík vznikl postupným rozšířením původní malé kapličky. Současná podoba je z 18. století. Postupně ho vlastnilo několik rodin, včetně známé zvonařské rodiny Pernerů. "Zřejmě, když v roce 1807 Pernerovi rozšířili kostelík a pořídili kůr, tak varhany asi koupili tak říkajíc z druhé ruky," míní Soukup. Kostelík U Ježíška, jediný tohoto jména v zemi, nikdy nepatřil církvi. Vždy byl v soukromých rukou a nyní jej vlastní město Plzeň.
 
Stavba, která desítky let chátrala, se stala několikrát terčem zlodějů. Po jednom takovém nájezdu na začátku 90. let správce kostela schoval vše, co by ještě mohli zloději odnést, včetně cínových píšťal varhan. "Když se pak dozvěděl, že chceme varhany restaurovat, tak nám je přinesl. My jsme vůbec nevěděli, že cínové píšťaly existují, mysleli jsme, že je budeme muset celé nahradit," řekl Soukup.
 
Oprava nástroje v roce 2006 stála 800.000 korun, polovinu zaplatilo ministerstvo kultury a polovinu nadační fond pivovaru. Kvůli státní dotaci musel nástroj koncertovat. Nějaký čas byl v kapitulní síni františkánského kláštera a když se začal klášter rekonstruovat, přesunuly se varhany do katedrály svatého Bartoloměje, kde také občas hrály. Varhany nepatří k velkým nástrojům, mají asi tři rejstříky a mohou hrát na elektrický pohon i na ručně nafukované měchy.
 
Do kostelíka, který byl po desetiletích chátrání ve špatném stavu investovalo sdružení z různých dotací, grantů a od sponzorů od roku 2001 kolem 7,2 milionu korun. Stavba prošla velkými opravami krovů, střech, věžičky a kleneb. Nyní shání peníze na nutnou opravu vnitřního mobiliáře, který je napadený hnilobou a červotočem. Nejdřív se ale musí podle Soukupa vyřešit, komu vnitřní vybavení patří. Opravu nejvíce potřebují lavice, dva oltáře a kazatelna. Náklady jsou kolem milionu korun.
 
zdroj: ČTK