Znáte rodinu s vážně nemocným dítětem? Doporučte ji nadaci Dobrý anděl!

Jakmile se v rodině objeví vážná nemoc, vše se rázem změní. Velmi často celou situaci provází pokles příjmu celé domácnosti, zatímco náklady spojené s léčbou postupně rostou. Tak se stalo i v případě tříčlenné rodiny z Třemošné na Plzeňsku. 

Krátce po narození jejich synovi Kubíkovi (4) lékaři diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu. Navíc u něj došlo ke krvácení do mozku a bylo nutné mu zavést VP-shunt, hadičku, která zajišťuje odtok mozkomíšního moku. „Náš Kubíček není schopen samostatné chůze, sedí s oporou a jeho psychomotorický vývoj je celkově opožděn. Nosí brýle na korekci oční vady a přijímá pouze kašovitou stravu,“ vysvětluje jeho maminka Lucie Dolejšová. 

Po ukončení rodičovské dovolené do svého zaměstnání již nenastoupila. Její syn potřebuje celodenní péči. „Kubík dochází na 4 hodiny do běžné mateřské školky s asistentkou pedagoga, po ní absolvuje každodenní rehabilitace. Několikrát do měsíce dojíždíme mimo jiné také za odbornými lékaři. Příjem zajišťuje můj manžel, který pracuje jako konstruktér. Dále máme příspěvek na péči a každý měsíc nám chodí i finanční pomoc od nadace Dobrý anděl,“ pokračuje ve vyprávění Lucie. Chlapci pomáhají mimo jiné také intenzivní rehabilitační pobyty, které si rodina hradí z vlastních prostředků. A v budoucnu čeká rodinu postupná úprava bydlení. „Bydlíme ve starším rodinném domě, který má dvě patra, dříve se stavilo více do výšky než do šířky. Plánujeme schodolez a později bezbariérovou úpravu koupelny,“ vysvětluje Lucie.

Pomáhá, kdo může. „Na intenzivní rehabilitační pobyt se snažíme jezdit dvakrát až třikrát za rok. Dle slov lékařů je velmi důležité, aby do svých šesti let Kubík své tělo co nejvíce rozpohyboval. Finančně nám pomáhá mnoho lidí a my si toho moc vážíme. Například můj bývalý zaměstnavatel nám založil transparentní účet, na který zasílá i on své příspěvky. Přispívá nám také manželův zaměstnavatel. Pomáhají rodiče, pravidelně zmíněný Dobrý anděl a jednorázově i další neziskové organizace. Bez nich bychom to těžko zvládli,“ dodává s vděčností Lucie. Tento fakt potvrzuje i nadace Dobrý anděl v nedávno realizované studii na téma život rodin s vážně nemocným dítětem uvedla, že 67 % rodin žádá o pomoc nejen ji, ale i další neziskové organizace, aby zvládli vysoké náklady spojené s léčbou.

O Dobrém andělovi se Lucie dozvěděla od jiné maminky s vážně nemocným dítětem, nenapadlo ji, že může pomáhat i jim. „Jsme rádi, že lidé doporučují naši nadaci rodinám s dětmi, ve kterých se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním nebo dítě s jinou vážnou nemocí, tak jako je to v případě Kubíka. V této těžké situaci denně vidíme, že pro převážnou část rodin je největší pomoc právě ta finanční. Dopřejí tak svým blízkým lepší péči,“ reaguje Šárka Procházková, výkonná ředitelka nadace Dobrý anděl a dodává: „Na Plzeňsku Dobří andělé pomáhají aktuálně 109 rodinám, pokud znáte rodinu s vážně nemocným dítětem či onkologicky nemocným rodičem, doporučte jim, aby se na nás obrátila. Dobří andělé jim rádi pomohou.“