Za vraždu manželky dostal expolicista z Plzně 16 let vězení

Bývalý policista Miloš Babyka z Plzně má jít za loňskou vraždu své manželky na 16 let do vězení. Rozhodl o tom Krajský soud v Plzni, šestatřicetiletému muži hrozil až dvacetiletý trest. Navíc musí dceři, sestře a rodičům zavražděné zaplatit dohromady téměř milion korun. Rozsudek si přišli vyslechnout známí i příbuzní oběti, nemohla se ale dostavit její matka, které vypršela platnost víza a musela se vrátit na Ukrajinu, zaslala soudu alespoň dopis. Stejně jako při minulých jednáních, tak i dnes si Babyka zakrýval obličej, při svém závěrečném slovu se rozplakal. Rozsudek zatím není pravomocný.

Vražda se stala loni 28. srpna. Babyka na manželku čekal na chodbě panelového domu v Sokolovské ulici na sídlišti Lochotín přesto, že měl soudní zákaz se k ní přibližovat kvůli domácímu násilí. Poté, co drobná žena vyšla z bytu, chytil ji za vlasy a zaútočil na ni loveckým nožem, o několik desítek minut později zemřela.
 
Babyka po útoku utekl a skrýval se týden v lese na kraji města, kde ho zadržela zásahová jednotka. Soudu řekl, že v osudný den chtěl spáchat sebevraždu, v domě popíjel lektvar z jedovatého tisu. S manželkou se potkal na chodbě, útok vydával za nešťastnou náhodu, nevzpomíná si na něj. Soudu dnes zopakoval, že čin neplánoval. "Pamatuju si trochu krve na jejím břiše, pak jsem ztratil zábrany, jednal jsem jako zvíře," uvedl s pláčem.
 
Podle expertů Babyka čin spáchal v prostém vystupňovaném afektu, jeho rozlišovací a ovládací schopnosti byly zachovány. Proti závěrům znalců se dnes postavil obhájce Babyky Robert Kaše. Podle něj byl Babyka v těžké stresové situaci způsobené strachem o práci, obavou z rozpadu rodiny, afekt byl vystupňovaný, jeho schopnosti prý téměř vymizelé. Pro klienta žádal mírnější kvalifikaci.
 
"Počet a charakter ran je vysvětlitelný pouze cíleným útokem na poškozenou," uvedl státní zástupce Martin Rykl. Podle něj Babyka čin plánoval, Rykl pro něj navrhl trest nad polovinou trestní sazby.
 
"Naše rodina žije stále ze strachu z Babyky, nikdo nám nemůže zaručit, že se nebude mstít. Nedokázal nám vysvětlit, proč zabil naši dceru. Nezajímá ho, jak se má jeho dcera, stará se jen o sebe," uvedla v dopise soudu matka zavražděné.
 
zdroj: ČTK