Výlety na skútrech po Šumavě jsou zamluvené týdny dopředu

Vozíčkáři a hůře pohybliví lidé mají velký zájem o výlety na elektrických skútrech po národním parku Šumava. Novinku pro ně zavedl park od června, výlety s průvodcem jsou zamluvené zhruba do poloviny července. Lidé na vozíčku, případně hůře pohybliví senioři se mohou elektronicky objednávat na termíny až do konce září. ČTK to na Rokytě u Srní na Klatovsku řekl vedoucí marketingu správy parku Josef Štemberk.

"Celkem jsme zakoupili deset skútrů a postavili jsme to na dvou základnách, a to na Rokytě a ve Stožci. S průvodcem, který skupinu vždy doprovází, mohou jet až čtyři méně mobilní občané," uvedl. Lidé, kteří se předem na výlety objednají, mohou například z Rokyty absolvovat výlet na šumavské pláně, k Tříjezerní slati, na Javoří pilu a do údolí Roklanského potoka nebo podél 200 let starého Vchynicko-Tetovského kanálu k Hauswaldské kapli. Ze Stožce se jezdí přes luka a osadu Dobrá k Vltavskému luhu nebo k historickému Schwarzenberskému kanálu. Jezdí se po zpevněných cestách. Projekt, který zavedlo už minulé vedení parku, je podle Štemberka ojedinělý, nikde jinde v českých parcích podobné organizované výlety pro vozíčkáře na skútrech nejsou.
 
Jeden skútr stál 70.000 korun, zájemci za výlet zaplatí symbolicky 100 korun jako příspěvek na průvodce. Z obou základen lze vyrazit na výlet dva dny v týdnu, dvakrát denně. Plně nabitý skútr ujede až 40 kilometrů. Trasy jsou podle Štemberka zhruba poloviční, trvají kolem dvou hodin. "Je tam spousta zastávek, povídání a užívání si Šumavy všemi smysly," dodal.
 
Výlety jsou primárně určené pro vozíčkáře, pokud budou volné kapacity, mohou neobsazená místa zaujmout lidé starší 65 let.
 
Výlety na skútrech s průvodcem jsou součástí loni uzavřeného memoranda národního parku s Národní radou osob se zdravotním postiženým (NRZP). Projekt by měl Šumavu více otevřít zdravotně postiženým lidem.
 
Nadšení z jízdy dnes neskrýval předseda NRZP Václav Krása. "Nejdřív jsem se toho trochu lekl, ale za dvě minuty jsem se naučil bez problémů řídit, zastavit, otáčet," popsal svoje první zážitky. Na výlet na skútru po parku se prý určitě vypraví. Vozíčkářům se tak podle něj otvírá další možnost poznávání Šumavy i aktivního odpočinku.
 
zdroj: ČTK