Výbuch plynu v bytě v Plzni zranil pět lidí

V jednom z bytů v Plzni vybouchl dnes brzy ráno plyn, zraněno bylo pět lidí - nájemník bytu, dva hasiči, policista a plynař. Z domu muselo být evakuováno více než 30 lidí, první se pomalu začínají vracet do svých bytů. ČTK o tom informovali hasiči, policisté a starosta městského obvodu Doubravka. Událost se stala v třípatrovém domě v Jateční ulici, kde žijí sociálně slabí. Případem se zabývá policie i pro možné podezření z trestného činu obecného ohrožení.

Záchranáři z objektu evakuovali podle mluvčí hasičů Pavly Jakoubkové 33 lidí a tři psy. Tlaková vlna poničila část budovy. Jateční ulice byla uzavřena a dopravu policie odkláněla, odpoledne už byla plně obnovena.
 
Oznámení o úniku plynu v činžovním době přijala policie na lince 158 kolem 4:20. "Při prohlídce prostor a hledání zdroje úniku došlo v přízemí domu k výbuchu," uvedla policejní mluvčí Jana Tomková. Jakoubková doplnila, že přítomnost hasičů si kolem 4:45 vyžádala policie, která na ně spolu s plynaři čekala. "Při prohlídce prostor a hledání zdroje úniku byly naměřeny detekčními přístroji vysoké koncentrace nebezpečného plynu. Přesto ještě v tuto chvíli nic nenasvědčovalo tomu, že za zavřenými dveřmi bytu se skrývá past," poznamenala Jakoubková. Když se hasiči chystali s policií kolem 5:13 násilně vniknout do bytu, plyn vybuchl.
 
Podle mluvčí záchranné služby Lenky Ptáčkové byl vážně zraněný muž převezen na popáleninové centrum do Prahy. Utrpěl popáleniny druhého a třetího stupně na 50 procentech těla. Do nemocnice převezly sanitky tři muže ve věku kolem 30, 35 a 50 let s mnohačetnými úrazy těla a končetin. Jeden byl po výbuchu zavalen, sám se ale vyprostil.
 
"Dva z pacientů byli se zraněními lehčího charakteru ošetřeni v traumatologické ambulanci a pak propuštěni domů, třetí pacient je v současné době na standardním oddělení a probíhá u něj konzervativní (neoperativní) léčba," řekla mluvčí fakultní nemocnice Gabriela Levorová. Pokud do potvrdí výsledky prováděných vyšetření, pobyt v nemocnici by ani pro něj neměl být dlouhodobý, dodala. Také podle Jakoubkové nejsou zranění hasičů vážná, oba jsou už doma.
 
Starosta obvodu Michal Chalupný ČTK řekl, že evakuovaní lidé čekali v přistaveném hasičském autobusu, zhruba po poledni si začali postupně přebírat svoje byty. Montují se k nim nové dveře a zámky, protože hasiči museli při zásahu původní dveře překonat a zkontrolovat, zda v bytech nikdo není. Radnice obvodu původně zajistila náhradní ubytování pro obyvatele bytů nejblíže výbuchu, nakonec to ale podle něj zřejmě nebude nutné. "V domě jde elektřina, je tam voda a pracuje se na obnovení dodávky plynu, který by měl do večera jít. Takže náhradní ubytování, které požadovala jedna dvoučlenná rodina, nakonec nebude třeba," řekl starosta. Byt, v němž plyn vybouchl, obýval jen zraněný nájemník, který je nyní v nemocnici. Podle informací od dalších obyvatel domu už muž v minulosti výbuchem vyhrožoval.
 
Mluvčí policie Martina Kohoutová uvedla, že muž minulý týden oznámil na linku 158, že chce spáchat sebevraždu. Důvodem byla údajně jeho tíživá životní situace. "Tehdy požadoval, aby se k němu domů dostavila hlídka policie," řekla mluvčí. Policisté ho našli pod vlivem alkoholu a vzhledem k jeho zdravotnímu a psychickému stavu přivolali záchrannou službu.
 
Sanitka tehdy muže za asistence policistů převezla do nemocnice na psychiatrii. Tamní lékař zhodnotil jeho stav a rozhodl o převozu na záchytnou stanici. Policisté nyní mimo jiné prověřují, zda je mezi dnešním výbuchem a mužovým oznámením z minulého týdne souvislost. Kvůli zranění ho ale zatím nemohli vyslechnout, definitivně zatím ani nepotvrdili jeho totožnost.
 
"K úniku plynu nedošlo na zařízení RWE, ale až na odběrném zařízení zákazníka," uvedl mluvčí plynárenské společnosti pro západní Čechy Pavel Zajíc. Potvrdil, že při události byl zraněn technik plynařů. Další podrobnosti nesdělil. "Odstavili jsme dvě přípojky a v současné době je objekt bez plynu. Připojíme ho okamžitě, jakmile dostaneme platnou revizi o způsobilosti plynárenského zařízení," dodal.
 
zdroj: ČTK