Velbloudice Josefína má dvacetiny

Město Plzeň má jako jedno z erbovních zvířat velblouda, velbloud nesmí chybět ani v její zoo. Ale na první mládě a pravidelné odchovy se muselo počkat více než 40 let od zahájení chovu. Dnem prvního narození velblouda v Plzni je 1.3.1997.  

Moderní kapitola chovu velbloudů dvouhrbých je veřejně dostatečně známa. Zahájil ji v srpnu 1994 ústecký samec Haštal a dále liberecké samice Goldie a Gappa. Většina jejich mláďat, počínaje Josefínou (*1.3.1997), byla slavnostně pokřtěna. Haštala po čase vystřídal kvůli osvěžení krve brněnský samec Mulisák, který je zde dosud. Dvouhrbých velbloudů bylo již v Plzni chováno 35 jedinců, z toho 18 zde přišlo na svět. Posledním mládětem je Georgína z roku 2015 a poslední akvizicí zlínská samice, která dorazila zjara téhož roku. Goldie oslavila 20. narozeniny v roce 2014 a Josefínu čeká stejná oslava v roce 2017. Mezi jejich kmotry a hosty zoo nechyběli ani plzeňští fotbalisté nebo hudební skupina Horkýže Slíže.
 
Josefína svezla na svém hřbetě například Vlastu Redla na amfiteátru nebo Martina Straku a řadu dalších zpěváků, herců, sportovců a veřejně známých osobností, ale také stovky nebo tisíce dětí. Sama měla dvě mláďata, v roce 2000 samečka Pašáka a v roce 2003 samičku Betty.
 
Patronem Haštala a plzeňských velbloudů se stal v roce 1996 senátor a ministr Jan Ruml, který velbloudy často navštěvoval, náměstek primátora ing. Petr Náhlík pokřtil v roce 1998 druhorozenou samičku Jiřinu a v roce 2015 Georgínu. Oba přijali pozvání na narozeniny Josefíny.

http://www.zooplzen.cz