V šumavském parku se chystá pro dobrovolníky další sázení stromků

Třetí vysazování stromků pro veřejnost připravují správci šumavského národního parku na 22. září u Modravy na Klatovsku. Sázet mohou přijít dobrovolníci, kteří chtějí pomoci s postupnou změnou druhové skladby šumavských lesů. Poprvé se akce Pomáháme Šumavě konala loni v říjnu za prvního sněhu a přišla asi stovka lidí, letos v červnu dobrovolníci ve velkém parnu vysázeli stovky stromků, řekl ČTK mluvčí parku Pavel Pechoušek.  

Lidé budou sázet stromky pod dohledem lesníků v okolí lokality Na Ztraceném. Loni tam park nechal při boji s kůrovcem pokácet napadené stromy, ekologům se to ale nelíbilo a těžbu blokovali. V reakci na letní události se pak na Modravsku konalo na podzim první sázení pro veřejnost. I letos se Na Ztraceném s kůrovcem bojovalo - část stromů se kácela, z části dělníci oloupali kůru bez porážení.

Pomocníci by se měli předem registrovat na: pomahamesumave@npsumava.cz, případně na telefonu 388 450 213. "Je důležité vědět, kolik je třeba připravit sazenic a nářadí. Určitě ale nebude chyba, když si někdo přiveze svoji motyku," řekl Pechoušek.
 
Správci parku nechali letos zatím zasázet na 200.000 stromků, v plánu je ještě kolem čtvrt milionu zejména jedlí, buků a javorů. Právě buk a jedle jsou důležité při postupné plánované změně druhové skladby lesů v parku. Z množství letošních sazenic proto buk představuje zhruba 31 procent a jedle 35 procent. Na Šumavě se letos také bude sázet javor, klen, jeřáb, jilm, borovice a olše.
 
"V šumavských lesích pořád chybí potřebné dřeviny, jako je jedle a buk, které patří do původní skladby šumavských lesů a podporují jejich stabilitu. Potrvá ještě celá desetiletí, než navrátíme Šumavě to, co jí naši předkové vzali," uvedl náměstek ředitele správy parku pro lesní ekosystémy Jan Kozel.
 
zdroj: ČTK