V Plzni začne největší pouť v kraji, nabídne přes 50 atrakcí

Kolem 50 až 55 atrakcí a zhruba 120 stánků nabídne v Plzni na loukách u kostelíka svatého Jiří od 20. do 28. dubna největší západočeská pouť. Hlavní program je směřován na poslední dubnový víkend, provozovatelé už teď atrakce sestavují. Tisíce návštěvníků musejí počítat s cenami za atrakce od zhruba 20 do 50 korun, údajně nejnižšími v porovnání s okolními kraji. Největší novinkou je letos kovová koule pro dvě osoby zavěšená na gumových lanech, kterou mechanismus vystřelí do výšky 45 metrů, řekl dnes novinářům provozovatel pouti Vlastimil Lagron. 

Letošní sezona nezačala pro "kolotočáře" nejlépe. Kvůli zimě takřka ztroskotala první pouť sezony v kraji v Úhercích na Plzeňsku v polovině března, moc úspěšné kvůli počasí nebyly ani vyhlášená Matějská pouť v Praze nebo pouť v Kutné Hoře, řekl Lagron. Sezona trvá přibližně do poloviny října a kromě závislosti na počasí provozovatelé atrakcí bojují i s dalšími překážkami. Na návštěvnosti se podle Lagrona poslední zhruba čtyři roky silně projevuje špatná ekonomická situace rodin a také velké množství lákadel, kterým jsou dnes děti vystaveny. 

"Proto by to chtělo větší podporu měst a obcí, aby víc propagovaly tradiční české poutě, které jsou svým způsobem unikát. Aby vydržely i pro další generace," tvrdí Lagron. Jeho rod se prý kočovnému životu mezi jarmarky a poutěmi věnuje už 366. rokem. "Kdo se v tom narodil, kdo to zažil, nenajde sílu k tomu, aby od toho utekl," řekl. 
    
Každá z atrakcí, z nichž některé jsou i ze 60. a 70. let minulého století, musí mít minimálně na daný rok platné osvědčení o způsobilosti provozu. Majitelé věnují celou zimu údržbě, opravám a renovacím. Navíc v kraji si provozovatelé atrakcí před 20 lety založili asociaci, která má i další nepovinné kontrolní mechanismy. Na každé nové štaci před spuštěním atrakcí je například projdou zkušení kolotočáři, vše znovu zkontrolují a prověří a udělají si vlastní "kolaudaci", řekl Lagron. Od roku 1999, kdy se ve Stříbře zřítila centrifuga a zranila 15 lidí, se v kraji nehoda atrakcí nestala. 
    
Hodnota jedné nové atrakce se podle Lagrona dá přirovnat k ceně pěkné vilky. Vysoké náklady a snižující se tržby kolotočářům moc šancí na pořízení nových atrakcí nedávají. Lagron přesto sní o tom, že příští rok se mu podaří představit nový velký kolotoč. U svatého Jiří se mohou lidé těšit na tradiční autodráhy, centrifugy, kolotoče, autodromy i střelnice. Ženy z rodu Lagronů do nich po celou zimu vyráběly tisíce kusů papírových růží, které patří po desetiletí k nejoblíbenějším pouťovým suvenýrům. 
 
zdroj: ČTK