V Plzni vzniká manuál se stezkami po architektuře 20. století

Procházky po ukázkách zajímavé architektury z let 1914 až 1950 nabízí nový Plzeňský architektonický manuál (PAM). Po vzoru Brna vzniká databáze vybraných staveb, které jsou ukázkou kvalitní architektury té doby. Manuál přístupný na internetu zatím obsahuje více než 150 objektů, řekl ČTK Petr Klíma, manažer PAM, který je součástí projektu Evropské hlavní město kultury 2015. 

"V této fázi máme pět základních stezek plus jednu speciální Loosovskou stezku, která protíná ostatní stezky a spojuje místa 12 realizací Adolfa Loose a jeho spolupracovníků," uvedl. Projekt má umožnit zájemcům bezprostřední zkušenost s architekturou. 
    
Databáze obsahuje zhruba 150 objektů, další mají tvůrci v zásobě a postupně je přidají. Ke každé stavbě je k dispozici text, 600 současných fotografií, stovky historických snímků staveb a kolem 1700 reprodukcí původních výkresů a dokumentace, pokud se k nim tvůrci manuálu na základě souhlasu vlastníků stavby dostali. Kromě toho databáze nabízí informace o 80 architektech, kteří se na tváři města v první polovině 20. století podíleli, dále údaje o 50 stavitelích a 25 veřejných prostranství. 
    
Zájemci o procházku podle manuálu zatím mohou chodit po městě podle brožury nebo s připojením na mobilu či na tabletu a využívat databázi, která obsahuje i souřadnice GPS. V příštích měsících chtějí tvůrci projektu vyřešit také značení do veřejného prostoru, aby lidé mohli objekty snadno identifikovat. "Zabýváme se tím, jestli by nešlo například přečíst mobilem číslo popisné domu, protože čísla popisná jsou součástí databáze," vysvětlil Klíma. 
    
Manuál obsahuje trasu Staré a nové centrum, která dokumentuje, jak moderní architektura vstupovala do historického prostředí. Další stezka míří do Nového centra - výrobní a rezidenční čtvrti v severozápadní části někdejšího Říšského Předměstí, jiná zavede zájemce na Jižní Předměstí, do rezidenční čtvrti Bezovka a do doudlevecké čtvrti. "Rádi bychom v další fázi připojili i další území a další stezky," dodal Klíma. 
 
zdroj: ČTK