V Plzni se zvětší zóna, kde bude možné vybírat parkovné

V Plzni se výrazně zvětší zóna, kde bude možné od června vybírat za parkování. Městská rada dnes schválila nařízení, kterým se rozšiřuje celá oblast o téměř tři desítky ulic. Nejvíce se opatření dotkne městské části Bory, kde může být nově zpoplatněn úsek přibližně v rozsahu od Borské ulice až ke křížení Klatovské třídy s Dobrovského ulicí. 

Za jaké ulice konkrétně ale lidé skutečně začnou platit, rozhodnou příslušné orgány po dohodě s obvody. Novinářům o tom dnes řekl primátorův náměstek Miloslav Šimák (ČSSD). "Zpoplatní se ty ulice, na které úředníci vydají rozhodnutí, že se tam může umístit dopravní značka. My jsme nařízením určili rozsah, jsou tak omezeni naším seznamem ulic a potom je to záležitostí individuálních aktů o každé ulici, o každé značce," uvedl.

Značení je podle Šimáka věcí správního řízení, do kterého může mluvit i daný obvod. "Konkrétně pořadí realizace závisí na těchto jednáních," dodal. První úseky mohou být zpoplatněny od 1. června.

Podmínky pro parkování v nových lokalitách mají být podobné jako v centru města. Začne-li být v ulici vybíráno parkovné, mohou si její obyvatelé koupit rezidenční kartu, jejíž cena je odstupňována s ohledem na atraktivitu zóny. "V zóně A se platí ročně 3000 korun, v zóně B 2000 korun, v zóně C 700 korun. Pro komunikace, o které jsme oblast rozšířili, se předpokládá zóna C," dodal Šimák. Zakoupení rezidenční karty ale neposkytuje jejímu držiteli automaticky nárok na místo. Pokud by chtěl mít své vlastní vyhrazené parkovací stání, musel by si výrazně připlatit. "Nerezidenti" budou mít k dispozici parkovací automaty.

Primátor Martin Baxa (ODS) už dříve řekl, že situace v některých částech začala být místy neúnosná. "Místní lidé nemají v centru u svých bytů kde zaparkovat, některé dosud nezpoplatněné ulice jsou téměř neprůjezdné, na každém volném prostranství vznikají 'divoká parkoviště', uvedl. Předpokladem pro rozšíření placených ploch bylo i loňské otevření nového parkovacího domu Rychtářka zhruba pro 450 aut v docházkové vzdálenosti od centra.

Novým nařízením rady se zóna rozšiřuje konkrétně o ulici Luční a Keřová v oblasti Roudné, o ulice Buková, Modřínová, Papírnická, Rejskova a Zahradní ve čtvrti Slovany a 19 ulic nebo jejich úseků na Borech.

zdroj: ČTK