V Plzni se staví výtvarný kolotoč z Francie, zahájí 5. září

Velký, 55 tun vážící kolotoč neboli manéž francouzského výtvarníka Francoise Delaroziera vyrůstá na náměstí Republiky v Plzni. Do města nevšední atrakci přivezlo z Francie devět kamionů, kolotoč o půdorysu 18 krát 18 metrů zahájí provoz 5. září. Při každé jízdě, jež potrvá tři čtyři minuty, pojme až 49 lidí, kteří si mohou osedlat různá zvířata, například býky a hmyz. Vlastními silami je rozhýbají, řekl dnes novinářům technický ředitel manéže Romuald Simonneau.

Výtvarný kolotoč je první velkou ochutnávkou programu Plzně jako Evropského hlavního města kultury, kterým v roce 2015 bude.
 
"Jsou tam například tři ryby, tři býci, z nichž u jednoho je to jen železný skelet, druhý je potažený dřevem a třetí částečně srstí, deset různých objektů hmyzu a další. Zvláštností je, že býci se točí na jednu stranu, hmyz v protisměru," uvedl Simonneau. Upozornil na to, že obrovská, do detailu propracovaná zvířata vyrobená z kovových konstrukcí a dřeva, působí současně velmi jemně.
 
Instalace kolotoče, který kombinuje zábavu s tajuplným světem oživlých a technicky precizních loutek, potrvá dva týdny. "První kamion do Plzně dorazil v sobotu, s ním přijel tým deseti lidí, kteří kolotoč staví, jsou mezi nimi i dvě ženy," uvedl Pavel Kulhavý, jenž má stavbu na starost za Plzeň 2015. V kontaktu s Francouzi byli Plzeňané rok, domlouvali podrobnosti, získali detailní nákresy, řešili možnost zatížení plzeňského náměstí. "Generální zkouška se má uskutečnit 4. září," uvedl Kulhavý.
 
Podle mluvčí Plzeň 2015 Mirky Reifové vznikla k manéži speciálně pro Plzeň hudba a videoprojekce, která bude promítána vždy po setmění na katedrálu svatého Bartoloměje, u níž bude kolotoč stát. Slavnostní zahájení se uskuteční 5. září od 20:30. Kolotoč bude v provozu každý den kromě pondělí, v týdnu od 14:00 do 20:00, o víkendu od 13:00 do 19:00.
 
Atrakci pro Plzeň vybral umělecký šéf projektu Plzeň 2015 Petr Forman, a to kvůli tomu, že "plzeňští rodáci položili základ světovému loutkářství a animovanému filmu". "Manéž by měla naladit a upoutat všechny lidi. Je to událost na hraně atrakce a kumštu," uvedl už dříve Forman. Na náměstí bude atrakce do začátku listopadu.
 
zdroj: ČTK