V Plzni se opět začínají v bytech objevovat netopýři

V Plzni se už začínají objevovat první případy, kdy do domů a bytů vlétnou netopýři. Při nočním větrání, neustále otevřených oknech a pootevřených ventilacích se jich do bytu mohou dostat i stovky. Úklid bytu, kde netopýři delší dobu pobývali, není pak nic příjemného a často ani levného. Plzeň patří k městům, kde se netopýři objevují každé léto, nezřídka ve stejných ulicích, domech i bytech. Ochránci přírody je pak odchytávají a vypouštějí v jiné lokalitě. Lidé by měli především sami pamatovat na to, jak nezvaným hostům přístup do bytu znemožnit, řekl ČTK Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů.

Letos prvním takovým případem bylo zajištění netopýrů hvízdavých v bytě činžovního domu na Anglickém nábřeží. "Celkem nám bylo předáno 42 netopýrů nalezených mezi špaletovými okny majitelem bytu po návratu z dovolené," popsal Makoň. Právě odjezd lidí na dovolenou, kdy nechají větrat pootevřenou ventilací, je podle něj častou "pozvánkou" pro netopýry. V Plzni se nejčastěji objevuje jeden z nejmenších druhů - netopýr hvízdavý a větší netopýr rezavý.
 
"Právě teplé letní večery jsou jako stvořené pro netopýry, kteří opouštějí své letní kolonie a přesouvají se na svá dočasná shromaždiště k páření," popsal Makoň. Jde většinou o krátkodobou záležitost, zhruba jeden měsíc na konci léta. Netopýři kolem lamp chytají hmyz a odtud mají do bytů a prostor s otevřenými okny často jen pár metrů. Navíc se právě teď netopýři páří a ve městě s parky a vzrostlou vegetací se shromažďují velké skupiny. Podobný problém řeší například Ostrava, Brno, České Budějovice, Bonn či Berlín.
 
Ochránci přírody každoročně upozorňují na to, že lidé by měli chránit své byty sítěmi proti hmyzu, při delší nepřítomnosti by rozhodně neměli nechávat nezabezpečená pootevřená okna, riskantní jsou i otevřená okna na chodbách, kde se v noci svítí.
 
Když se dostane větší skupina netopýrů do bytu, a v Plzni už byly případy i několika stovek těchto nočních letců, zalezou za závěsy, záclony, obrazy, za zářivky, do lustrů, do štěrbin nábytku, do sádrokartonových příček i za dekorace. "Táboří-li netopýři v bytě déle, jako v případě dovolených, můžete si pak rovnou vymalovat a zrekonstruovat celý byt," dodal Makoň.
 
zdroj: ČTK