V Plzni je dvoudenní Majáles, slaví 25. narozeniny; hraje 50 kapel

Studentským průvodem z centrálního náměstí začne dnes ve 14:00 dvoudenní plzeňský Majáles, jedna z největších kulturních akcí ve městě. Jde o nejstarší nepřerušovanou porevoluční studentskou oslavu v zemi, která letos slaví 25 let. Kromě dnešní volby majálesového krále, kterého bude kolem 19:00 korunovat rektor Západočeské univerzity i primátor, zahraje 50 kapel. Hlavní program bude v sobotu od 12:00. Kvůli rekonstrukci amfiteátru na Lochotíně, kde se konal deset let, se přesunul do velkého členitého parku za Plazou v centru, řekl ČTK organizátor Jiří Sojka ze Stavovské unie studentů ZČU. 

Jedno pódium bude před řekou Mží, kde je menší amfiteátr, velké pódium s LED obrazovkami vzniklo na asfaltové ploše za řekou v parku, v jehož středu bude scéna pro akustické kapely. Kapacita nebude tak velká jako na Lochotíně, kam chodilo až 18.000 lidí. 
    
"Chceme, aby byl areál komfortní pro všechny, co přijdou, aby se lidé cítili pohodově. Nechceme ho nacpat úplně na maximum. Ještě jsou v prodeji nějaké vstupenky. Dostaneme se lehce nad 10.000 lidí a tam to zastavíme," uvedl Sojka. Letošní Majáles tak bude uprostřed zeleně na rovné ploše, která Lochotíně nebyla. Větší prostor tak bude mít soutěž o Majálesového borce, dětský koutek, výtvarná dílna i velmi oblíbené svatby na 24 hodin. Nová je Street Zóna s ukázkami a hudebním programem a hlavně Majálesové muzeum s materiály od roku 1990 včetně videí, zbytků kostýmů a propriet majálesových králů; má přijet král roku 1968. Po devíti letech vyšly znovu majálesové noviny. "Díky nim i muzeu budou lidé překvapeni, jak dříve vypadal Majáles, že tam byla dechová hudba s mažoretkami a že kapel bylo málo a nebyly extra slavné," uvedl. 
    
Do areálu lze vstoupit obchodním centrem Plaza a zezadu od bývalého Jysku ve směru k zoo. Auta lze odstavit na parkovišti u Plazy, které bude zdarma, nebo na velké ploše u Jysku. 
    
Dnešek je hodně studentský. "Před 14:00 vyjde z náměstí Republiky majálesový průvod. Stovky lidí projdou během tři čtvrtě hodiny střed města až do amfiteátru Plazy. Chceme, aby přišli vyhastrošeni," uvedl Sojka. V průvodu půjdou kandidáti na majálesového krále - Gafa Černá, Šprťák a překvapivě se přihlásil také loňský král Marek Cihla z Bolevce; ale v majálesové historii ještě nikdo titul neobhájil. 
    
Dnešní program začíná za Plazou už ve 14:00, kdy vystoupí Frajara Putyka. Průvod tam přijde po 15:00. "Mezi hudebními vystoupeními budou klání kandidátů, kteří musí publikum zaujmout tak, aby jim dalo hlas. Krále zvolí ti, kteří vyvolají největší hluk. Máme tu firmu, která bude měřit akustické pozadí," řekl Sojka.
    
Sobotní dvanáctihodinový Majáles Open Air začne ve 12:00 vystoupeními skupin Atmo Music, Slza a Berušky. Novinkou k 25. narozeninám jsou dvojice kapel na jednom pódiu, a to Nebe & Jelen, Xindl X & UDG, Horkýže Slíže & Pipes and Pints, Voxel & Light and Love. Buď budou mít společnou skladbu, anebo se budou střídat, dodal Sojka. 
 
zdroj: ČTK