V Plzeňském kraji byly vyhlášeny konkurzy na 64 nových ředitelů svých škol

Konkurzy na 64 ředitelů středních škol a školských zařízení schválili dnes radní Plzeňského kraje, který střední, umělecké a speciální školy spravuje. Jde o ředitele, které mají smlouvu na dobu neurčitou a na šéfovské židli už sedí šest a více let.

Podle nového školského zákona musí být vybráni do července, jinak by mohli mít noví ředitelé budoucí právní problémy, například s propouštěním zaměstnanců nebo dalšími svými verdikty. Uzávěrka přihlášek je 9. března, řekl ČTK krajský radní pro školství Jiří Struček (ČSSD).

"Počet 64 jsou dvě třetiny všech ředitelů, protože máme 90 školských zařízení. Zbytek ředitelů je ve funkci méně než šest let, takže na ně přijde řada příští a další rok," dodal. Noví ředitelé budou mít smlouvu na dobu určitou, tedy na šest let.

Kraj chce vyřešit výběrová zařízení co nejdříve, aby nejpozději do pololetí měli na všech školách jasno, kdo bude ředitelem. "Aby tam nedošlo k tomu, že k 31. červenci nebude mít ředitel absolvovaný konkurz a po 1. srpnu by mohli hrozit nějaké soudní spory po úkonech, které by musel dělat. Konzultovali jsme to s asociací kraje i s právníky a ti jednoznačně řekli, že podle toho, jak je postavený zákon, tak konkurz musí proběhnout," dodal radní. Ministerstvo školství, které podle něj zákon "neošetřilo", tak chtělo ještě něco zachránit tím, že ministr i jeho náměstek zveřejnili své názory, že zřizovatel může dát řediteli rovnou smlouvu na dobu šest let. "Ale to je osobní výklad. A pokud by nastal spor, tak by se každý soudce podle právníků držel zákona a ne výkladů ministerstva a ve všech případech by ten žalobce vyhrál," dodal.

zdroj: ČTK