V plzeňské zoo se po šesti letech narodilo mládě zubra

Mládě zubra evropského je nejčerstvějším přírůstkem plzeňské zoologické zahrady. Kolem 20 až 25 kilogramů vážící samička se narodila před pěti dny přímo ve výběhu a pro chovatele byla trochu překvapením. Malý zubr se v zoo narodil naposledy před šesti lety, řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.

Podle ošetřovatelů bylo narození mláděte překvapením. Běžně se totiž mladí zubři rodí na jaře, takže v Plzni nyní ani neočekávali přírůstek. Samice porodila zcela sama večer, takže chovatelé si všimli až malého telete. Zatím je asi čtyři měsíce zcela odkázáno na mateřské mléko. Samec, matka i další kráva, kteří tvoří chovnou skupinu, mládě chrání. Sami si pochutnávají na trávě, na přilepšenou dostávají žaludy, kaštany, zeleninu a na konci roku i darované neprodané vánoční stromky, řekl Vobruba.
 
Zubr patří k nejvzácnějším obyvatelům plzeňské zoo. Byl také prvním zvířetem, které dostalo v roce 1997 nový výběh, když zoo začala přecházet k přírodě blízkým výběhům a expozicím. "Zubr evropský je první zvíře na světě, pro které byla sepsána mezinárodní plemenná kniha, je pro ně veden evropský záchranný program," řekl mluvčí. Ještě na začátku minulého století byli podle něj zubři na pokraji vyhubení a zůstávalo posledních asi 50 kusů. Nyní už populace čítá několik tisíc jedinců a druh je považovaný za člověkem zachráněný. V ČR má zubry pět zoologických zahrad, žijí také v několika ohradách a připravují se projekty na jejich vypuštění do přírody v některých lokalitách.
 
Kvůli evidenci chovu mají všichni chovatelé přidělené značky pro pojmenování mláďat. V Plzni musí všechna jména narozených mláďat začínat na On. V minulosti se zde už narodil Ondra, Onyx či Ona.
 
zdroj: ČTK