V plzeňské zoo padl rekord návštěvnosti až poslední den loňského roku

Doslova v posledních hodinách otevírací doby překonala 31. prosince plzeňská zoologická zahrada dosavadní návštěvnický rekord. Zahradu, která je nejnavštěvovanějším turistickým cílem Plzeňského kraje, si loni prohlédlo 460.969 lidí. Dosavadní rekord z roku 2010 tak zoo překonala o 128 návštěvníků. Návštěvnost zahrady v posledních letech každoročně vzrůstá; v porovnání s rokem 2000 je nyní víc než dvojnásobná, řekl ČTK mluvčí zahrady Martin Vobruba.

K překonání rekordu podle něj přispělo i na prosinec nebývale teplé a příjemné počasí a celoročně především atraktivní prostředí s moderními expozicemi a rozsáhlá kolekce zvířat. "Návštěvníci chodili do posledních dní roku ve velkém počtu, například na Štědrý den přišlo kolem 1100 lidí a i v dalších dnech mezi svátky to byly stovky lidí denně," uvedl mluvčí.

Zoo na Silvestra přivítala symbolického posledního návštěvníka roku. Jedenáctiletá Dominika Srbová z Mostu dostala od zahrady možnost připravit do výběhu dárky k osmnáctinám lva berberského. "Zájem o silvestrovskou podívanou na zvířata trval až do konce otevírací doby. Tak se podařilo, co nikdo nečekal. Zahrada skutečně překonala předloňský návštěvnický rekord," poznamenal František Hykeš ze zoo.

Na rozdíl od zoo památkám v kraji letos návštěvnost spíše klesla. Aktuální čísla zahrnující mimořádné vánoční zpřístupnění objektů nejsou ještě k dispozici, od ledna do konce října ale deset státních hradů a zámků přilákalo asi 244.000 lidí, o necelých pět procent méně než loni.

Loni patřil k hlavním lákadlům zoo nově instalovaný americký tank Sherman, který na konci druhé světové války osvobozoval západ Čech, výměna samců nosorožce, nová skupina želv obrovských či narození ussurijských tygrů po šestileté přestávce. Největší letošní událostí má být dokončení unikátní expozice podzemního života v bývalém německém vojenském krytu.

Zoo hranici 400.000 návštěvníků za rok poprvé překonala v roce 2007, od roku 2009 do ní každoročně zamíří víc než 450.000 lidí. V roce 2010 měla zoo po Praze druhou nejvyšší návštěvnost mezi všemi zoologickými zahradami v zemi. Ještě v roce 2000 přišlo za celý rok kolem 213.000 lidí. V té době zoo chovala 1669 zvířat 703 druhů. Nynější kolekce čítá na 21 hektarech plochy 6800 zvířat 1300 druhů a poddruhů, což je nejvíce mezi zahradami v ČR.

zdroj: ČTK