V domě v Plzni vybuchl plyn, evakuováno je 14 lidí

V jednom z bytů domu v plzeňské Karlově ulici vybuchl v noci na dnešek plyn. Hasiči evakuovali 14 lidí, jeden člověk utrpěl těžká zranění a musel být převezen do nemocnice, řekl ČTK v noci na místě řekl velitel zásahu hasičů Jan Hora. Podle policie vznikla na domě škoda předběžně odhadnutá na 3,5 milionu korun. 

Zraněného čtyřiapadesátiletého muže ze zasaženého bytu převezly sanitky do plzeňské fakultní nemocnice a odtud jej vrtulník transportoval do Prahy na specializovanou kliniku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. "Můžeme potvrdit, že pacient je na jednotce intenzivní péče Kliniky popáleninové medicíny. Aktuálně je jeho zdravotní stav vážný, bližší informace nemůžeme poskytovat," řekl ČTK mluvčí pražské nemocnice Lukáš Matýsek. 
    
"Vybuchl plyn v bytu. Je zcela zničený, ostatní bytové jednotky jsou po zajištění konstrukcí obyvatelné," řekl v noci Hora. Statik zjišťoval, v jakém stavu dům po výbuchu je. Před polednem byli na místě policisté, soudní znalec a statik. Policie se případem zabývá pro možné podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Pokud by se našel viník, hrozilo by mu až pětileté vězení, řekla ČTK policejní mluvčí Hana Štefflová. "Ze zatím nezjištěných příčin došlo k úniku plynu z plynového sporáku a v důsledku toho následně k explozi," uvedla policejní mluvčí. 
    
Plyn vybuchl kolem 23:10. Lidé, kteří museli narychlo opustit domov, čekali v přistaveném vytápěném autobuse. Podle informací hasičů se většina obyvatel bude moci vrátit do svých domovů. Náhradní ubytování potřebuje jen jedna rodina, která bydlí v bezprostřední blízkosti výbuchu, řekl Hora. Náhradní ubytování zajišťoval v noci plzeňský magistrát. "Pak se bude řešit, jak jim dál pomoci. Zatím nemají další požadavek. Vyzvedli si peníze, doklady a nějaké oblečení," uvedl v noci Petr Liška, vedoucí odboru krizového řízení plzeňského magistrátu. 
    
"Vybuchlo to nad námi, tak jsme se rychle běželi podívat. Bylo to tam celé rozbité a hořelo to tam. Celý byt byl rozmetaný, z bytu nezůstalo nic," popsal neštěstí ČTK jeden z evakuovaných nájemníků, který bydlel přímo pod zasaženým bytem. 
    
Byt, v němž plyn vybuchl, je ve druhém nadzemním podlaží. "Po výbuchu bylo okamžité zahoření plynu, nějaká ohniska se objevila, ale velmi málo se to přeneslo na konstrukce," řekl Hora. Hasiči oheň rychle uhasili a prohledali byt. "Hledali, jestli tam není další osoba, která by byla bezprostředně zavalená nebo zasažená výbuchem," řekl velitel zásahu. 
    
Na místě byla také terénní krizová služba plzeňské diecézní charity. "Spolupracujeme se záchranným systémem, povolali nás, abychom pomáhali těm lidem, kteří byli evakuovaní v autobusu. Zajistili jsme jim vodu, ve spolupráci s hasiči čaj a kávu po dobu, než se budou moci vrátit. Součástí našeho působení je i to že se s těmi lidmi bavíme, jsme jim k dispozici, můžeme jim přinášet informace od hasičů," řekl Jan Jung z charity. 
 
zdroj: ČTK