V areálu výrobce obkladů hořela střecha velké haly

V Horní Bříze na Plzeňsku včera hořela střecha průmyslové haly v areálu firmy Lasselsberger, výrobce keramických obkladů. Hasiči požár likvidovali téměř pět hodin. Nikdo nebyl zraněn, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. Oheň podle mluvčí firmy způsobil horký kov při svařování. Škody nejsou známé, ale na zařízení ani na zboží nevznikly.

"Třetí (nejvyšší) stupeň poplachu byl zrušen v 10:30, kdy byl požár lokalizován. Na místo dorazil starosta se zástupci odboru životního prostředí. V 10:50 hasiči začali rozebírat střechu a ve 12:37 byl požár z velké části zlikvidován a místo bylo předáno dobrovolným hasičům," uvedla mluvčí. Podle ní už žádné nebezpečí nehrozí. Střechu hasiči rozebrali.

Podle informací ČTK se už v hale nic nevyrábělo, ale včera se tam demontovalo nějaké zařízení. "Byla to stará hala, fungovala už jen jako sklad. Žádné materiály, které by způsobily exhalace, tam nebyly," uvedl starosta Horní Břízy Vojtěch Šedivec. Nedokázal odhadnout, zda se bude muset strhnout nebo se pouze opraví shořelá střecha a krov.
 
"K požáru došlo v budově naší dceřiné společnosti LB Immo. Vznikl odlétnutím okuje na jutové pytle při likvidaci nepotřebného šrotu dodavatelskou firmou," uvedla mluvčí Lasselsbergeru Pavla Nováková. Výši škody zatím nezná, ale dodala, že nebylo poškozeno žádné výrobní zařízení ani zboží. Svařování potvrdila jako možnou příčinu zapálení i mluvčí hasičů. "Škoda i příčina jsou stále v šetření," dodala.  
 
Z haly se stále kouří, střecha objektu se částečně propadla. Hasiči zřídili čerpací stanoviště u rybníka před areálem. Kvůli nedostatečné hydrantové síti a nízké hladině vody v rybníce ale museli zajistit další kyvadlový dovoz vozy z okolí.
 
Firma podle údajů z roku 2010 zaměstnává kolem 1400 lidí. V Horní Bříze jich pracuje jen několik desítek.
 
zdroj: ČTK