U D5 u Stříbra nebude obří solární park, ale průmyslová zóna

Na 60 hektarech orné půdy podél dálnice D5 nevyroste největší západočeská solární elektrárna, nýbrž průmyslová zóna. Obec Kostelec plochu nabízí a v zastoupení dalších vlastníků pozemků již jedná se zahraničním developerem, který tam chce postavit nájemní haly pro lehkou výrobu. Šlo by zatím o první etapu 20 hektarů, které vlastní obec polovinu a zbytek šest majitelů, řekl ČTK starosta František Trhlík.

Německo-čínský investor tam do loňska tři roky připravoval na 68 hektarech stavbu solárního zdroje o výkonu 30 MW za 2,5 miliardy Kč, který už měl stavební povolení. Nakonec odstoupil, jelikož loni stát nové projekty znevýhodnil. Po poklesu výkupních cen ještě investor celý rok marně hledal cesty, jak co nejvíce snížit náklady stavby.

"Reálný zájem o prvních 20 hektarů má zahraniční developer, který staví na Ašsku a na severu Čech," uvedl Trhlík. Kostelec se s partnerem stará o pozemky všech vlastníků, mezi nimiž je také investor zvažované solární elektrárny. "Nabízíme druhou i třetí etapu investorům jako balíček spolu se schváleným územním plánem, průzkumy, posudky EIA," dodal. Pokud by měl někdo zájem, lze ihned jednat o prodeji.
 
Jde o pozemky vedle obsazené průmyslové zóny Panattoni Park u dálnice D5, vpravo a vlevo od odbočky z křižovatky na Kladruby. Zbylých 40 hektarů vlastní sedm majitelů. Na okraj obou pozemků je přivedená elektřina, voda a plyn. Čistírnu odpadních vod by musel postavit developer.
 
Ceny pozemků pro investora nebudou podle Trhlíka spekulativní, prioritní je zaměstnanost v oblasti. "Jsme nakloněni ke kompromisu a velmi rozumné ceně, vnímáme ekonomickou recesi," dodal.
 
Logistický areál Panattoni Park zahrnuje 62.000 m2 moderních skladových a výrobních prostor. K největším nájemcům patří zahraniční korporace Lear, Leoni a Assa Abloy. Dosud tam podle Trhlíka našlo na necelých 15 hektarech práci asi 700 lidí. "Pro Kostelecko je to výborná zóna. Když padla Alcoa Fujikura ve Stříbře (v polovině roku 2009, kdy o práci přišlo 1800 lidí), tak se tam uplatnila spousta lidí ze Stříbrska a Klatovska i severu Plzeňska," dodal. Nově nabízených 60 hektarů by podle Trhlíka mělo zaměstnat určitě přes 1000 lidí.
 
zdroj: ČTK