Techmania v Plzni má novou expozici o filmu a filmovém řemesle

Novou interaktivní expozici Filmohraní, která umožní lidem natočit si různými technikami vlastní akční trailer nebo filmové záběry, otevřelo dnes plzeňská Techmania Science Center. Na přípravě autorské expozice, která zaujímá plochu 700 metrů čtverečných a stála 10 milionů korun, se podílelo 37 lidí, řekla dnes ČTK mluvčí Techmanie Markéta Čekanová.

Filmohraní nabízí 12 zastávek, na nichž je rozmístěno 62 kamer, desítky světel, více než kilometr síťových kabelů a velký výkonný server, který natočené záběry sestříhá, poskládá a doplní hudbou a titulky. "Lidé si mohou natočit vlastní akční trailer a stát se hvězdou sci-fi filmu. Hotový trailer na konci obdrží v HD kvalitě. Na stanovištích si mohou natočit i jiné záběry a poslat si je na e-mail," popsal autor expozice Ivo Opl.
 
Cestou expozicí se návštěvníci dozvědí i něco z filmařského řemesla, nahlédnou do zákulisí filmových triků, seznámí se s animovaným filmem nebo si vyzkoušejí technologii tak zvaného klíčování. Díky tomu a přidané projekci si mohou natočit například záběry, jak procházejí manéží s tygrem, jak se ocitnou pod padajícím kamením nebo jak coby filmová hvězda kráčejí světly reflektorů po rudém koberci. Na dalších zastávkách si pohrají s pojízdnou kamerou, s nakloněnou plochou nebo si vyzkoušejí čtení zpráv ze čtecího zařízení v televizním studiu.
 
Lákadlem je mimo jiné trik "bullet time", který nejvíc proslavil film Matrix. "V jednom okamžiku herce obletí 48 kamer a on vypadá, jako vy zamrzl v čase a vše okolo se zastavilo," popsala Čekanová.
 
Techmania je centrum neformálního vzdělávání, které se zaměřuje na popularizaci vědy a techniky. Loni měla po rekonstrukci a rozšíření rekordní návštěvnost. Přišlo tam 200.335 lidí, z toho bylo víc než 100.000 návštěvníků z řad rodičů a dětí a kolem 30.000 ze školních skupin, uvedl ředitel Techmania Science Center Vlastimil Volák. Od ledna do konce března přitom fungovalo jen 3D Planetárium a expozice Vesmír, 28. března se otevřela i rozšířená expoziční hala. V předchozích letech před rozšířením expozic a novým planetáriem byla návštěvnost kolem 60.000 lidí ročně.
 
zdroj: ČTK