Tachov má nový aquapark za 56 mil. Kč

Po čtyřech letech mají ode dneška obyvatelé třináctitisícového Tachova venkovní koupaliště. Nebudou už muset chodit přes léto do krytého bazénu nebo jezdit do Bavorska. Stavbu za 56 milionů Kč podpořila 85 procenty EU, řekl ČTK starosta čtvrtého největšího města Plzeňského kraje Ladislav Macák (ČSSD). Akvapark pro 350 lidí je v provozu denně do 20:00. Sousední krytý bazén využívalo ročně 60.000 lidí, s akvaparkem by se návštěvnost měla zvýšit o 10.000 lidí.

"Měsíční zkušební provoz, kdy sem chodili zdarma školy, sportovní kluby a senioři, byl bez problémů," uvedl Macák. Kapacita 350 lidí by měla být dostatečná, protože průměrně bylo na starém koupališti 120 lidí. Město před čtyřmi lety staré koupaliště kvůli havarijnímu stavu vany uzavřelo a v příštích letech tam vybuduje za necelých deset milionů korun sportoviště a zařízení, jež zatím ve městě chybějí, tedy hřiště na plážový fotbal a volejbal, autokemp, ubytovnu pro "batůžkáře" a restauraci.

Městu se podařilo cenu akvaparku stlačit z projektovaných 61 milionů Kč. Za uspořené peníze ještě vybuduje v krytém bazénu do konce roku dvě velké vířivky za přibližně pět milionů korun. Navíc radnice postavila hřiště na plážový volejbal a venkovní kuřárnu.
 
Nepravidelný bazén se třemi pětadvacetimetrovými dráhami má sportovní a rekreační část. "Jde o akvapark, lidé se chtějí u vody spíše pobavit. Na sport stačí tři dráhy plus pět uvnitř," řekl Macák. Nejdražší částí byla nerezová vana, která má podle Martina Šteglíka z firmy Berndorf o polovinu vyšší životnost, tedy až 50 let, a je výrazně jednodušší na údržbu. Okolní "fotbalový" trávník stál jeden milion korun.
 
Vodu přihřívají sluneční kolektory ze střechy plavecké haly, financované loni z jiné dotace. Koupací sezona se tak prodlouží o dva až tři měsíce, tedy nejméně od května do konce září.
 
Vstupné pro dospělého je 80 korun, pro děti s výškou nad jeden metr 30 korun. Pokud chce dospělý i do krytého bazénu, zaplatí 120 korun, děti 50 Kč. Tachovští dosud nejvíce jezdili do Waidhausu, Weidenu a Ambergu, kde je vstupné pro dospělého 80 až 120 Kč.
 
K hlavním atrakcím patří tři skluzavky, protiproudy a "deštníky". "Naše děti byly nadšené," řekl vedoucí městského odboru školství Josef Kožnar. Podle šéfa sportovišť Petra Vrány tam budou jezdit na povinné plavecké výcviky děti ze třetích a čtvrtých tříd z celého Tachovska kromě Přimdy, která má vlastní bazén. Trénovat tam budou i plavci.
 
Akvapark vyrostl v rozlehlém sportovním areálu, do něhož už Tachov vložil 180 milionů korun, z toho 115 milionů z dotace. Spolu se Starou Boleslaví, Nymburkem a Libercem je podle radnice v Česku výjimečný. Sportovní halu, fotbalové hřiště, zimní stadion, střelnici, lukostřelnici, kurty na tenis a squash, lyžařský a bikerský svah a in-line dráhu využije ročně téměř 200.000 lidí včetně cizinců.
 
zdroj: ČTK