Svou internetovou síť rozšíří Plzeňský kraj do příhraničí

Plzeňský kraj zavede do svých příhraničních oblastí s Německem prostřednictvím optických vláken vysokorychlostní internet. Kapacitní datová síť má kromě připojení obcí, škol a dalších institucí pomoci také zavést v oblasti od Tachovska po Šumavu kamerový systém či síť informačních tabulí pro zvýšení bezpečnosti v oblasti. Kraj už na projekt, který navazuje na krajskou páteřní internetovou síť CamelNet, získal z EU dotace v programu přeshraniční spolupráce, řekl dnes ČTK hejtmanův náměstek Ivo Grüner (ČSSD).

"Kraj získal dotaci ve výši 1,2 milionu eur (asi 30 milionů Kč). V první fázi by se za to mělo realizovat propojení mezi Planou u Mariánských Lázní, Tachovem, Domažlicemi," uvedl.

Kraj bude při projektu spolupracovat s policií, obcemi a městy u hranic. Počítá s tím, že se na systém napojí například kamerový systém, který by pomohl policistům při boji s drogovou kriminalitou v příhraničí a s odhalováním přestupků v silničním provozu. Kromě toho se má také časem připojit síť informačních tabulí, které budou sloužit motoristům, místním lidem i turistům. Budou u silnic hlásit nehody, úseky s námrazou nebo jinak riziková místa pro dopravu či počty volných parkovacích míst na městských parkovištích. "K tomu bychom chtěli ještě vybudovat síť hlásičů podobných jako na dálnici," doplnil Grüner. Hlásiče ve vytipovaných místech u hranice, kde není žádný nebo je jen velmi špatný signál mobilních telefonů, využijí lidé v nouzi k přivolání pomoci.
 
Kraj staví páteřní internetovou síť CamelNet. Zhruba 450 kilometrů optického dvojvlákna propojuje zatím Plzeň s deseti lokalitami, včetně bývalých okresních měst. Připojení na vysokorychlostní internet tak mají i všechny nemocnice základní péče, většina center zdravotnické záchranné služby a hasičů. Projekt má postupně obsáhnout celý kraj. První etapa přišla na 46 milionů včetně šestiletých nákladů na provoz. Kromě toho hejtmanství rozděluje miliony korun městům na metropolitní datové sítě, které se připojují ke krajské komunikační infrastruktuře.
 
zdroj: ČTK