Stocku loni spadly v prodeje o tři procenta, celý trh o desetinu

Díky převzetí výroby sesterské společnosti a zvýšenému exportu prodal loni plzeňský Stock 26,5 milionu litrů lihovin, meziročně "jen" o tři procenta méně. Na poklesu odbytu největšího českého výrobce lihovin se podepsala zejména dvoutýdenní prohibice v ČR a snížení prodejů bezprostředně po ní, ale také dočasný zákaz prodejů českých lihovin na Slovensku, v Rusku a v dalších zemích, řekl ČTK generální ředitel Petr Pavlík. Loňský pokles celého českého trhu lihovin oproti roku 2011 přitom odhaduje na zhruba deset procent. 

"V kontextu celkového vývoje trhu považuji náš výsledek za velmi dobrý. Metanolová aféra spojená s prohibicí a následným útlumem poptávky totiž negativně ovlivnila všechny poctivé výrobce lihovin. Ale zasáhla rovněž prodeje nealko nápojů, piva a ostatních kategorií a samozřejmě poškodila celý segment gastronomie i jméno ČR," uvedl Pavlík. 

Stock, jehož tržní podíl v ČR činí zhruba 40 procent, nahradil výpadky v prodejích v ČR a na Slovensku hlavně zvýšeným vývozem do třetích zemí. V průběhu loňského roku jsme totiž převzali veškerou produkci sesterské společnosti Stock Italy pro exportní trhy, uvedl Pavlík. 
    
Letos Stock očekává, že trh lihovin bude stagnovat nebo mírně růst. "Příslibem jsou lednové prodeje, které ukazují, že spotřebitelé už kategorii lihovin začínají znovu vnímat jako bezpečnou," uvedl Pavlík. 
    
K objemově nejvýznamnějším patřila loni "vlajková loď" Stocku - značka Fernet Stock, jednička v segmentu hořkých a bylinných lihovin, který byl metanolovou aférou zasažen relativně málo. Více se problémy podzimu podepsaly na kategorii vodek, která celkově poklesla o téměř 13 procent. "Nicméně po prohibici se spotřebitelé výrazně přiklonili k prověřeným značkám, z čehož těžila Božkov Vodka, nejprodávanější vodka v ČR. Výrazně zabodovala rovněž distribuční značka Amundsen, jejíž prodeje se meziročně zvýšily o pět procent. O růst se zasloužily zejména ochucené druhy, které se během tří let probojovaly ze čtvrtého místa ve své kategorii na pozici jedničky," uvedl generální ředitel. 
    
Kauza metanol negativně ovlivnila také kategorii tuzemáků (dříve rumů). "Božkov Tuzemský dokázal po ukončení prohibice výrazně zvýšit svůj tržní podíl," řekl Pavlík s tím, že také tato značka těžila z postprohibičního příklonu zákazníků k tradičním a kvalitním produktům. S pozitivním prodejním výsledkem zakončila loňský rok také distribuční irská whiskey Tullamore Dew, jednička na trhu whisky v ČR, dodal. 
    
Stock je lídrem českého trhu lihovin a vévodí všem čtyřem rozhodujícím segmentům, a to hořkým a bylinným lihovinám, tuzemákům a rumům, vodkám i likérům (řada Božkov). Díky akvizici slovenské společnosti Imperator loni v prosinci likérka výrazně posílila svoji pozici na Slovensku, kde se stala druhou nejsilnější firmou v oboru.
 
zdroj: ČTK