Právě se nacházíte:

Stock Plzeň zvýšil prodej

Největší domácí likérka Stock Plzeň - Božkov loni zvýšila prodej na 27,5 milionu litrů lihovin. Meziročně je to o 3,7 procenta více. Český trh přitom klesl o zhruba čtyři procenta. V kontextu celkového vývoje trhu je to vynikající výsledek; spotřeba alkoholu v ČR totiž klesá, a to především v segmentu lihovin a piva, řekl včera ČTK šéf největší české likérky a prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík. Tržní podíl Stocku v ČR podle něj za loňský rok zřejmě byl nejvyšší v historii, zhruba 41 procent.

Letos Stock očekává, že se celkový trh lihovin propadne o další asi tři procenta. "Růst spodní sazby DPH povede k dalším přesunům ve výdajích domácností směrem od zbytného zboží," řekl Pavlík. Dodal nicméně, že likérka i tak v plánech opět počítá s růstem prodeje.

"Loňský objem 27,5 milionu litrů je druhý nejlepší výsledek v historii. Vyšší úroveň prodejů dosáhla společnost jen v roce 2009, tehdy ovšem odbyt táhlo masivní předzásobení obchodníků před očekávaným zvýšením spotřební daně na lihoviny," uvedl Pavlík. Stock Plzeň tak podle něj jako jedna z mála firem v oboru loni dokázal čelit všeobecnému útlumu poptávky po lihovinách, který v Česku panuje několik let.

Podle Českého statistického úřadu už předloni klesla roční spotřeba čistého alkoholu o zhruba 5,5 procenta na 9,8 litru na obyvatele. Snížení se týkalo lihovin a piva, spotřeba vína rostla. Další propad konzumace lze přitom podle Pavlíka očekávat i za rok 2011. "V samotném segmentu lihovin Stock jako jediná z velkých společností dokázal navzdory propadům v poptávce své prodeje zvyšovat. Dalším významným hráčům na trhu totiž prodeje klesaly," uvedla firma v tiskové zprávě.

Rozhodující podíl na růstu odbytu měla vlajková značka Fernet Stock, kterou likérka loni obohatila o novinku Z Generation. "Ta předčila veškerá očekávání a překonala plánované prodeje více než dvojnásobně," uvedl Pavlík. Velmi dobře si vedl také klasický fernet, jehož odbyt se meziročně zvýšil o 12,7 procenta. Podle ředitele se dařilo také distribučním značkám - irské whisky Tullamore Dew, vodce Amundsen a nejvyšší, 57procentní růst, zaznamenala skotská whisky Old Smuggler.

Loňský export likérky vystoupal na 5,26 milionu litrů, meziroční srovnání firma neuvedla. Klíčový slovenský trh meziročně posílil o 22 procent.

zdroj: ČTK