Stížnost na krajské volby v Plzeňském kraji soud zamítl

Krajský soud v Plzni zamítl návrh na neplatnost krajských voleb v Plzeňském kraji. Václav Prokůpek, který byl lídrem kandidátky Sdružení nestraníků, požadoval prohlášení voleb za neplatné kvůli čtyřem údajným porušením volebního zákona. Soud ale žádnou z uvedených námitek neshledal důvodnou. Usnesení soud zveřejnil na infodesce. Soud obdržel pouze jednu stížnost na krajské volby, jeho rozhodnutí tak otevřelo cestu k ustavujícímu zasedání nového zastupitelstva. To se bude konat 19. listopadu, řekl ČTK ředitel krajského úřadu Jiří Leščinský.

Dvě z Prokůpkových stížností se týkaly přímo jeho. Stěžoval si například na to, že před volbami se objevily v tisku články, které ho prý měly poškodit u voličů. "Krátce před volbami byly zveřejněny informace, že lídr (kandidátky Sdružení nestraníků) byl pravomocně odsouzen, ale to není pravda, mám čistý trestní rejstřík. Že probíhají nějaká soudní řízení, je jiná věc," řekl Prokůpek ČTK na konci října. I další jeho stížnost vycházela z článku v tisku. Podle soudu ale nebyly oprávněné. Soud neuznal ani Prokůpkovu námitku o špatně registrované kandidátce Koalice pro Plzeňský kraj. Koalice byla složená z KDU-ČSL, Strany soukromníků a hnutí Nestraníci, na listině byli ale také členové strany Koruna česká. Neuvedení monarchistické strany mezi členy koalice Prokůpek považoval za klamání voličů. Soud ale neshledal porušení zákona o volbách a konstatoval, že uvedením stranické příslušnosti kandidátů na kandidátních lístcích měli voliči správné informace k dispozici.

Volby v Plzeňském kraji vyhrála ODS, stejně jako druhá ČSSD má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 15 mandátů. Protože občanští demokraté nesehnali koaličního partnera, ocitnou se s největší pravděpodobností v opozici. O koalici ve vedení kraje vyjednává ČSSD s KSČM, která má 12 mandátů. Komunisté požadují svou účast v otevřené koalici. ČSSD je ochotna nabídnout jim maximálně dvě z devíti křesel v radě. Vyjednávání nyní na čas ustala, rozjedou se zřejmě až v druhé polovině příštího týdne. Do zastupitelstva se ještě dostala TOP 09 a Starostové, se třemi mandáty ale nepředstavují pro nikoho dostatečně atraktivního koaličního partnera.
 
zdroj: ČTK