Škoda Transportation má za pololetí zakázky za více než 17 mld. Kč

Zakázky za rekordních více než 17 miliard korun získala za prvních šest letošních měsíců největší česká strojírenská skupina Škoda Transportation. Podle předsedy představenstva Tomáše Krska se zúročuje dlouhodobý intenzivní vývoj a výzkum, do nichž jen za poslední tři roky firma investovala 3,3 miliardy korun. Díky tomu jsou dnes škodovácké produkty plně konkurenceschopné, a to i ve srovnání s nejlepšími výrobky konkurentů, řekl ČTK.

Skupina s 3900 zaměstnanci a tržbami kolem 15 miliard korun, jeden z největších výrobců dopravní techniky ve střední a východní Evropě, odvádí podle Krska každoročně na daních přes miliardu korun. Odmítl tak častá tvrzení, že je plzeňský podnik platí na Kypru.
 
"I když je Škoda Transportation někdy neznale prezentována jako zahraniční firma, tak všechny daně platíme v ČR. Na Kypru sídlí pouze investiční holding (Škoda Industry), který do chodu firmy nezasahuje," uvedl Krsek. Za loňský rok odvedla skupina do české státní pokladny přes jednu miliardu korun, investiční holding pouhých 250.000 Kč. "Holdingová společnost na Kypru tedy 'de facto' daně neodvádí," dodal.
 
Mezi největší letos podepsané zakázky patří například dodávka šesti elektrických vlaků včetně lokomotiv německým drahám DB Regio. Hodnota kontraktu je přes 2,6 miliardy korun. Za stejnou sumu dodá do tureckého města Konya 60 tramvají. Dalších 15 tramvají za jednu miliardu Kč půjde do Bratislavy a do stejného města 80 trolejbusů za 1,1 miliardy Kč. Sofie koupí 50 vozů za téměř 700 milionů Kč.
 
Skupina Škoda Transportation měla loni čistý zisk tři miliardy korun při tržbách 15,3 miliardy Kč. Obě kategorie meziročně klesly o 400 milionů Kč.
 
zdroj: ČTK