Škoda Transportation má letos rekordní zakázky na export tramvají

Plzeňská Škoda Transportation podepsala letos kontrakty na vývoz 121 tramvají, což je dosavadní rekord firmy. Vozy za miliardy korun dodá například do Bratislavy, tureckého města Konya, Miškovce v Maďarsku. Čínské firmě poskytne licence na výrobu 400 tramvají. ČTK to dnes řekl generální ředitel Josef Bernard. Po světě jezdí nyní téměř 100 škodováckých tramvají.

"Plzeňské vozy zamíří do Asie, do Turecka i do Číny. Tedy na velice náročný trh, kde se v současnosti rozhoduje o tom, která firma bude úspěšná a která skončí," řekl Bernard. 
    
Škodovka uzavřela v Miškovci smlouvu na 31 nízkopodlažních tramvají téměř za dvě miliardy korun. Dále dodá za 2,6 miliardy korun 60 tramvají pro turecké město Konya, kde porazila ve výběrovém řízení například kanadský Bombardier, polskou Pesu a čínský podnik CNR Tangshan Railway Vehicles. Škoda Transportation dále podepsala kontrakt s čínskou firmou CSR Sifang Quingdao na poskytnutí desetileté licence k technologiím na výrobu až 400 nízkopodlažních tramvají typu ForCity. 
    
"Zatím posledním úspěchem jsou dvě zakázky pro Bratislavu na 30 obousměrných a jednosměrných tramvají s možností opce. V jednání jsou další významné zakázky," dodal bez upřesnění Bernard. Podle něj se podniku daří zúročit investice do výzkumu a vývoje, kam skupina za poslední čtyři roky dala zhruba čtyři miliardy korun. 
    
Škodovka začala v roce 1994 s modernizacemi tramvají. Zkušenosti využila při projektu prvního vlastního vozidla Astra. První tramvaj směřovala do Plzně, další už do USA; a to sedm do Portlandu a tři do Tacomy. V roce 2009 byl v USA postaven jeden licenční vůz. Dalších devět vozů vyvezla do sardinského města Cagliari, 48 do Vratislavy a v Rize vyhrála firma výběrové řízení s tramvajemi ForCity, které jezdí také v Praze. Dosud do Rigy dodala 26 tramvají dvou typů. 
    
Skupina Škoda Transportation měla loni čistý zisk tři miliardy korun při tržbách 15,3 miliardy. Obě kategorie meziročně klesly o 400 milionů korun. 
 
zdroj: ČTK