Škoda Electric zmodernizuje 32 trolejbusů pro americký Boston

Plzeňská Škoda Electric zmodernizuje 32 kloubových trolejbusů v americkém Bostonu. Hodnota zakázky na roky 2015 a 2016 je zhruba 100 milionů korun. Podnik tak navázal na svojí významnou dodávku trolejbusů z let 2004 až 2005, kdy společně s firmou Neoplan USA vyrobil tato vozidla pro Boston, řekl dnes ČTK Karel Majer, ředitel divize Trolejbusy společnosti Škoda Electric. Zahajovaná kompletní modernizace výrazně prodlouží životnost vozidel.

"V Bostonu oceňují kvalitu a technickou úroveň našich výrobků. S provozem jsou velmi spokojeni, a proto se rozhodli vzhledem k výborným zkušenostem s trolejbusy Škoda prodloužit jejich životnost," uvedl Majer. Podle něj jsou USA navíc perspektivní i pro další dodávky a "naskýtá se mnoho dalších zajímavých obchodních příležitostí". Nyní například firma jedná s místními partnery o projektech na elektrobusy.
 
Podle obchodního manažera Škody Electric Pavla Kucha se budou 18metrové trolejbusy modernizovat v USA ve spolupráci s místní firmou MMA, která bude mít na starost mechanickou část, tedy konstrukci a interiér. Na modernizaci se bude pracovat v sídle MMA v nejsevernější části USA v městě Limestone ve státě Maine. Přímo v Bostonu se odehraje úvodní a závěrečné testování. Škodu budou reprezentovat odborníci na projekty v USA, specialisté na montáž a technici zkušebny.
 
Škoda modernizuje část elektrické výzbroje. "Půjde hlavně o upgrade a kontrolu střešních kontejnerů, úpravu sběracího systému, kontrolu, testy a podporu modernizace dieselgenerátoru," řekl Kuch. Má hlavní zodpovědnost za kompletní testování vozidel, například diagnostiku, jízdní a napěťové zkoušky, a za modernizaci elektrické části a některých komponentů.
 
Škoda Electric dodala dříve do Bostonu vedle kloubových vozů i 28 "krátkých" 12metrových trolejbusů. Celkem už prodala do USA stovky vozů. Šlo například o dodávku 57 vozů do Daytonu v letech 1995 až 1999 a 273 trolejbusů do San Francisca v letech 2001 až 2004.
 
Škoda Electric letos zvýší tržby na historicky rekordních 6,5 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek oproti loňsku. Letošní výroba zhruba 300 trolejbusů, trojnásobná oproti loňsku, bude tvořit 60 procent tržeb.
 
zdroj: ČTK