Šimpanz Bask slavil v Plzni 20 let, zoo do něj vkládá naděje

Plzeňská zoologická zahrada by ráda po mnoha letech odchovala další mládě šimpanze. Velké naděje vkládá do Baska, vůdčího samce šestičlenné tlupy šimpanzů, jemuž bylo v pátek 20. let. Bask, který ke kulatému výročí dnes dostal kus piškotovo-tvarohového dortu, má v tlupě několik potenciálních "manželek", s nimiž by mohl mít mláďata. Dosud má ale jen jedno, šimpanzí dceru Bamiu. Návštěvníkům to řekl mluvčí zahrady Martin Vobruba. 

"Zatím si Bask vybral jen dvě samice. Se Zwart, která už nežije, má nyní už téměř dospělou Bamiu, což je jediný v Plzni odchovaný šimpanz," uvedl. 

Druhá z opic, Maryška, se jako maminka neosvědčila. "Dalšími maminkami by tak hypoteticky mohly být Zizwa a Zedoenja," dodal Vobruba. U těchto samic se ale zatím čeká na to, až z nich "vyprchá antikoncepce". 
    
Plzeňská zoo chová šimpanze, jedny z nejpopulárnějších a návštěvníky nejvyhledávanějších zvířat, od poloviny 60. let. Nejstarší z tlupy je samice Gina, kterou zoo získala v roce 1989 z cirkusu, přesný věk ošetřovatelé neznají a odhadují jej mezi 30 až 40 lety. "Je to služebně nejdéle zde působící opice. Bask k nám přijel ze Dvora Králové nad Labem. Když dospěl, převzal náčelnictví," dodal mluvčí. 
    
Zajímavá je i geneze Baskova jména, vzniklo jako zkratka firmy Balírny a sklady Roudnice nad Labem. Podle ošetřovatelky Aleny Faflíkové je Bask většinou mírumilovný. "Když se ale naštve, tak to stojí za to. Se svou dcerou byl schopný i uhodit o zeď. Žádné velké rvačky, tedy to, co řešili v Liberci, Ostravě, kde se zvířata navzájem pokousala, to ale vůbec nemáme," uvedla. 
 
zdroj: ČTK