Rozpočet pro Plzeňský kraj na rok 2013 schválen, schodek bude 208 mil. Kč

Plzeňský kraj bude příští rok hospodařit se schodkem 208 milionů korun. Rozpočet, který dnes schválili zastupitelé, počítá s příjmy 4,759 miliardy korun a výdaji 4,967 miliardy korun. Schodek bude kryt z vlastních zdrojů kraje, rezervního fondu, fondu zaměstnavatele a fondu životního prostředí, řekl na jednání zastupitelstva hejtmanův náměstek Václav Šlajs (ČSSD).

Pro návrh rozpočtu, o němž se jednalo čtyři hodiny, hlasovalo 24 ze 45 zastupitelů, tedy koalice ČSSD a KSČM. Proti bylo 18 zastupitelů ODS a TOP 09 a Starostů. Jedna zastupitelka ODS se zdržela a dva zastupitelé se hlasování neúčastnili.

Prošly pouze tři kosmetické změny. Z pozměňovacího návrhu ODS, který čítal deset bodů, pouze jeden formální. Změnou oproti návrhu rozpočtu bylo to, že všech 11 místních akčních skupin v regionu si rozdělí 1,1 milionu korun, přičemž původně neměly dostat nic. Jeden milion korun byl převeden z fondu hejtmana, který byl zrušen, a 100.000 Kč z peněz na chystanou akci kickboxerů Souboj titánů, která byla nejvíce trnem v oku ODS. Tuto podporu tak zastupitelé zrušili.
 
Další zhruba čtyři miliardy korun z rozpočtu pro rok 2013 krajskou pokladnou jen "protečou". Jsou to peníze od státu, které kraj hned přeposílá například na platby ve školství a podobně.
 
Historicky nejvyšší rozpočet kraje pro příští rok je sestaven jako schodkový. Kraj si ale podle Šlajse jako jediný v zemi nebude půjčovat a propad v příjmech pokryje z vlastních zdrojů, rezerv a fondů. Ani v příštím roce naplánuje Plzeňský kraj půjčku.
 
Rozpočet schválený na letošní rok měl na příjmové stránce 4,683 miliardy korun a na výdajové 4,756 miliardy Kč. Také letošní schodek v plánované výši 73 milionů Kč má kraj pokrýt z vlastních zdrojů.
 
zdroj: ČTK