Řeka Klabava v Plzeňském kraji je na druhém povodňovém stupni

Víkendové silné deště zvýšily hladinu Klabavy na Rokycansku a Plzeňsku. V noci hlásili vodohospodáři krátce třetí stupeň povodňové aktivity, ale ráno už byla hladina na druhém stupni a řeka kulminovala. Vody už by nemělo přibývat, srážky dnes meteorologové očekávají pouze ojediněle. Na ostatních povodích v regionu je klid. ČTK to řekl dispečer Povodí Vltavy Jan Bláha.

"Hladina ještě lehce kolísá, protože budou zřejmě dotékat boční přítoky," uvedl. V Dýšině - Nové Huti a na ejpovickém lomu se očekává pomalejší pokles.
 
Na Rokycansku a jižním Plzeňsku, kudy protéká Klabava, v neděli spadlo přes 30 milimetrů srážek, což byl zhruba dvojnásobek oproti ostatním povodím. "Všechny další dnešní krátkodobé deště zpomalí pokles Klabavy. Na vodním díle Klabava teče voda bezpečnostním přelivem," uvedl Bláha.
 
Povodí od nedělních 23:00 do dnešních 01:00 evidovalo třetí stupeň povodňové aktivity, ale nebyl překročen takzvaný neškodný průtok do 35 metrů krychlových za sekundu. Voda nezpůsobila žádné škody nebo povodňové situace, které by ohrozily obyvatele. Hladina Klabavy se zvedá při trvalejších deštích nejrychleji ze všech řek v Plzeňském kraji.
 
zdroj: ČTK