Právě se nacházíte:

Protest proti vládě

Proti vládním reformám i církevním restitucím dnes v centru Brna demonstrovalo asi 200 příznivců takzvané Holešovské výzvy. Tedy podstatně méně než 5. března, kdy na náměstí Svobody přišly 4000 lidí. O něco více se jich dnes sešlo na centrálním plzeňském náměstí, kolem 500.

Bylo to sice asi o 200 víc než při první demonstraci v Plzni před týdnem, ale ani sami řečníci, kteří hovořili o nutnosti změn ve společnosti, se netajili zklamáním. "Škoda, že se v Plzni sešlo tak málo lidí, kteří by chtěli odvolat současnou vládu, určitě je nás víc," uvedla jedna z organizátorek protestu.

Setkání, na kterých zazněly také písničky Karla Kryla a česká hymna, se obešla bez incidentů.

Na demonstraci v Plzni dorazili většinou starší lidé, někteří měli na klopě žlutou plaketu s nápisem "Stydím se za vládu a prezidenta ČR a chci jejich demisi". Jeden muž přišel i s transparentem "Klaus na hrad Mírov".

V Brně organizátoři na místě novinářům řekli, že požadují demisi vlády premiéra Petra Nečase a přejí si nové volby. Zároveň odmítli chystané reformy - penzijní, sociální, zdravotní i školskou. Na místě zazněla i kritika škrtů, vláda prý šetří na úkor sociálně potřebných, zejména postižených, důchodců a matek s dětmi. Důchodci v Německu jezdí několikrát za rok na dovolenou k moři, u nás musejí hledat v supermarketu to nejlevnější, řekl jeden z řečníků. Sklidil potlesk.

Příznivci výzvy na brněnském náměstí Svobody mluvili do megafonu a vyzývali přítomné k podpisu petice. Největší potlesk sklidili řečníci požadující zastavení rozkrádání státního majetku. Na náměstí se objevily i dvě vlajky: česká a moravská.

Protivládní protesty se v posledních dnech množí. Na shromážděních Holešovské výzvy byly minulý týden po republice tisíce lidí. V pondělí v Praze na Klárově protestovalo proti vládě dalších několik stovek lidí. Organizátoři kritizují vládní reformy. Vyzývají kabinet Petra Nečase k demisi a požadují jmenování vlády odborníků.

zdroj: ČTK