Proslulý cestovatel Miroslav Zikmund navštívil Plzeň

Proslulý cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února významné životní jubileum. U příležitosti jeho 95. narozenin a také k 66. výročí okamžiku, kdy dva čeští dobrodruzi Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka vystoupili při své první společné výpravě do Jižní Ameriky a Afriky na Kilimandžáro, uvedlo Divadlo J. K. Tyla ve spolupráci s Plzní 2015 hru Městského divadla Zlín nazvanou Palubní deník Hanzelky a Zikmunda. 

Významného plzeňského rodáka přivítal na radnici primátor Martin Baxa (na snímku vlevo): „Zřejmě cestovatelská vášeň a touha poznávat zavedly Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelku, naše dva nejvýznamnější cestovatele, do Afriky, aby se stali prvními na světě, komu se podařilo projet autem napříč tímto kontinentem. A nezůstali jen u Afriky, procestovali celý svět. Byli odvážní nejen na svých cestách, ale i ve svých životech. Díky jejich aktivitám můžeme poznávat, ale taky se učit. Naše město je právem pyšné na to, že se v něm Miroslav Zikmund narodil a část svého života i žil,“ uvedl v rámci slavnostního přijetí plzeňský primátor.  
 
Večer se Miroslav Zikmund osobně zúčastnil uvedení hry, inspirované osudy jeho cestovatelské dvojice s Jiřím Hanzelkou, přičemž se neubránil vzpomínkám na své návštěvy plzeňského divadla: „Shodou okolností se derniéra Palubního deníku koná na den přesně o 66. výročí, kdy jsme na Kilimandžáru vztyčili – jako první – československou vlajku. A já si po 70 – 80 letech přijdu do plzeňského divadla zavzpomínat, jak často jako gymnazista jsem tam na bidýlku vystával na činohrách i operách, ba i operetách.“ 
 
Mirka Reifová