Při požáru objektu firmy se jeden člověk nadýchal kouře

V Plzni - Křimicích včera zachvátil požár halu německé společnosti HP Pelzer, která vyrábí součásti pro automobilky. Hasiči evakuovali asi 300 lidí. Jeden člověk se nadýchal kouře a museli ho ošetřit záchranáři, řekla ČTK mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Požár podle hasičů mohla způsobit jiskra odlétlá při svařování, předběžná škoda je 12 milionů korun. Na místě zasahovalo 15 jednotek hasičů. Podle dosavadních měření se do ovzduší toxické látky neuvolňují.

Mluvčí záchranné služby Lenka Ptáčková uvedla, že zdravotníci převezli člověka ošetřeného na místě do nemocnice, jeho stav není vážný.

Protože v objektu jsou i chemické látky, hasiči z chemické laboratoře měřili, zda se do ovzduší neuvolňují toxické látky. "To potvrzeno nebylo, přesto budou občané ve spolupráci s magistrátem informováni o nevhodnosti větrání. Je to čistě z preventivních důvodů," uvedla Jakoubková. Další hasiči jsou na řece, kde monitorují, zda se do ní nedostaly škodlivé látky. Zatím nic takového nezjistili.
 
Na místě ještě po 17:30 zůstalo několik jednotek hasičů, kteří dohašují ohniska požáru, ochlazují konstrukci haly a rozebírají střešní konstrukce. Předběžnou škodu vyčíslil ředitel podniku na 12 milionů korun, zachráněné hodnoty na 50 milionů, uvedla Jakoubková. Příčinu požáru budou zkoumat vyšetřovatelé, pravděpodobně ale podle mluvčí hasičů ho způsobila jiskra odlétlá při svařování.
 
Hasiči letos ve firmě už zasahovali. V polovině března se tam kvůli závadě na lince vznítil prach uvnitř stroje. Požár zčásti zlikvidovali zaměstnanci ručním hasicím přístrojem, o dohašení se postarali přivolaní hasiči. Vznikla škoda 300.000 korun.
 
Firma vyrábí tepelné a akustické izolace a ochranné prvky do automobilů. Společnost HP Pelzer působí v ČR od roku 1991. Vedle Plzně má závody v Žatci, Mladé Boleslavi a Ostravě-Hrabové. V roce 2008 pracovalo v desítkách závodů společnosti po celém světě více než 4000 lidí.
 
zdroj: ČTK