Přes 230 amnestovaných vězňů opustilo plzeňskou věznici

Plzeňskou věznici Bory opustilo dosud více než 230 vězňů, na které se vztahuje amnestie prezidenta Václava Klause. Vězeňská služba uvedla, že k včerejším 15:00 bylo propuštěno 233 vězňů, podle neoficiálních informací ČTK jich bylo už přes 244. Aktuální oficiální údaje nejsou zatím k dispozici.  

Soudci plzeňského okresního soudu prověřili už případy stovek lidí. Včera dokončili prověřování spisů všech vězňů, kteří by se měli na základě amnestie dostat na svobodu, řekl ČTK předseda Okresního soudu Plzeň - město Jiří Levý. Policie neeviduje v souvislosti s propuštěnými vězni žádný problém.

Soudci pracovali od středy, ve čtvrtek až do noci a také včera celý den. Listiny prověřuje kolem desítky trestních soudců. "Prověřili jsme spisy 806 vězňů, ne na všechny se amnestie vztahuje. Také někteří, pro které amnestie platí, nemusí být propuštěni, protože mají často více trestů a na některé se amnestie nevztahuje," popsal Levý. Do 18:10 vrátili soudci do věznice 583 usnesení, dalších zhruba pět desítek tam ještě dnes doručí. Mezi prověřovanými materiály je také kolem 150 vězňů, na něž se amnestie vztahuje částečně, například na některý z více trestů. Tito lidé by ale už neměli mít právo na propuštění.
 
Věznice je podle mluvčí Jany Bartošové připravena vyřizovat propuštění na svobodu průběžně podle rozhodnutí soudu, tedy i v noci či o víkendu. Nedokáže ale zatím ani odhadnout, kdy borskou věznice opustí poslední vězeň, jemuž amnestie vrátí svobodu.
 
Podle původních odhadů vězeňské služby se mohla amnestie týkat 264 z 1460 vězňů největší tuzemské věznice. Ve středu věznice propustila prvních 38 vězňů, do čtvrtečních 18:00 jich bylo na svobodě 114.
 
Zatímco jinde přišli soudci přímo do věznic a tam rozhodovali o propuštění, v Plzni se dokumenty z věznice vozí za soudci na okresní soud. O dokumentech tak rozhoduje více soudců. Jejich rozhodnutí se převážejí zpět do věznice.
 
zdroj: ČTK