Poškození kabelu zastavilo vlaky na trati Plzeň-Cheb

Kvůli poškození optického kabelu dálkového ovládání se dnes ráno opět zastavily vlaky na železniční trati mezi Plzní a Chebem. Provoz byl v plném rozsahu obnoven po 14:00. Tento týden je to už podruhé, co porucha na kabelu, jímž se dálkově automaticky ovládá celá trať, provoz zastavila. Poškození kabelu mají nyní na svědomí nejspíše zloději, kteří v Plzni u dráhy kradou kabely. Kvůli závadě se museli tento týden už podruhé vrátit do stanic výpravčí a řídit dopravu postaru, řekl dnes ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Zhruba od 04:00 se pracovalo na odstranění poruchy na trati mezi zastávkami Plzeň - Křimice a Lipová u Chebu. Podle webu Českých drah se porucha dotkla řady spojů, včetně několika rychlíků. Provoz z Plzně do Chebu byl zastaven a pak částečně nahrazen autobusy. Zpoždění některých spojů byla až dvě hodiny.

Jen škody za materiál a práci při dnešní opravě činí kolem 70.000 korun, k tomu je třeba přičíst i náklady na nutné nouzové obsazení stanic a na zajištění náhradní autobusové dopravy, uvedl Halla. Porucha byla opravena, v budoucnu ale bude třeba provést větší výměnu optického vlákna v delším úseku, což si vyžádá až 150.000 až 300.000 korun, dodal mluvčí.
 
Dopravu na trati zastavila a na několik hodin omezila porucha optického kabelu už v pondělí. Tehdy se kvůli poruše napájecího kabelu v kabelové šachtě v Plzni na Jižním Předměstí přepálil optický kabel. Jeho prostřednictvím je trať až do Chebu ovládána z dálkového pracoviště řízení provozu. Dnes se optický kabel porušil zřejmě při pokusu o krádež dalších kabelů. Znamená to například, že nefunguje automatické ovládání železničních přejezdů nebo návěstidla na trati. Do služby se proto na stanice po trati dočasně vracejí výpravčí, kteří budou provoz řídit postaru a vlaky si předávat ze stanice do stanice.
 
"To je Achillova pata dálkového řízení všude na světě. Je to v podstatě bezchybný a spolehlivý systém automatizovaný pomocí počítačů, vylučuje to chybu lidského faktoru. Pokud dojde k nějaké takové závadě, jsou nastavené různé postupy a předpisy," řekl v pondělí o automatickém dálkovém řízení provozu Halla.
 
zdroj: ČTK