Porucha horkovodu připravila v Plzni desetitisíce lidí o teplo

Kvůli poruše na hlavním přivaděči tepla z teplárny na Severním Předměstí jsou dnes v Plzni desetitisíce lidí na největších sídlištích bez tepla a teplé užitkové vody. Na odstranění závady pracovníci teplárny pracují, odstraněna by měla být do večera, řekl ČTK mediální zástupce Plzeňské teplárenské Jaroslav Hudec. 

"Dnes v 05:00 ráno zjistil nonstop dispečink Plzeňské teplárenské významnou netěsnost, tedy únik vody z hlavního tepelného napáječe o průměru 500 milimetrů na Severním Předměstí, kterým zásobujeme teplem asi 50.000 obyvatel," popsal Hudec. Porucha tak připravila o teplo domácnosti na největších sídlištích Lochotín, Košutka a Bolevec. 
    
Místo poruchy technici během hodiny lokalizovali ve čtvrti Stará Roudná. Potrubí je tam vedeno v takzvaném kanále, což je pro opravu snadnější, než kdyby bylo uloženo přímo v zemi. Pracovní četa začala na odstranění závady hned pracovat. Našla na místě přibližně půlmetrovou podélnou trhlinu na spodní straně roury. 
    
Hlavní rozvaděč je rozdělen na pět sekcí, v případě havárie je možné uzavřít pomocí ventilů úsek s poškozením od zbytku potrubí. "To znamená, že není třeba vypouštět 120 stupňů horkou vodu o tlaku 20 atmosfér z celého systému, ale pouze ze sekce, v níž došlo k poruše," popsal Hudec, Toto opatření zavedla teplárna před 15 lety, díky němu se výrazně zkracuje doba potřebná k opravám. "Odborníci na místě konstatovali, že se jedná o závadu velmi neobvyklou, s níž se dosud v Plzni nesetkali - podélná prasklina v jinak zdravém potrubí," řekl Hudec. 
    
Technickou závadu na horkovodním potrubí, které v Plzni měří klem 250 kilometrů, nelze nikdy vyloučit. Riziko podobného výpadku dodávky tepla pro Severní Předměstí bude podle něj zcela eliminováno po roce 2015, kdy Plzeňská teplárenská uvede v Chotíkově za Plzní do provozu spalovnu komunálního odpadu. Zásobování teplem pak bude možné alternativně ze současného teplárenského centrálního zdroje, tak i z nové spalovny. 
 
zdroj: ČTK