Polovina zastávek plzeňské MHD bude mít od neděle jiné názvy

Víc než polovina zastávek městské hromadné dopravy v Plzni přejde od neděle 15. prosince na nová jména. Přejmenování se připravovalo několik let, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Miloslav Šimák (ČSSD), a dotkne se zhruba 180 zastávek. Nová jména, která budou podle města jednoznačná a co nejjednodušší, mají zlepšit srozumitelnost, orientaci v městské dopravě a vyhledávání spojení v moderních informačních systémech. 

Na přechod na nová jména dopravní podniky cestující upozorňují už delší dobu. Ve vozech městské dopravy se od listopadu při ohlašování stanic zdůrazňují i jejich nové názvy. Přejmenování naplánovalo město na 15. prosince, kdy se mění také jízdní řády, a to i železniční a autobusové, uvedl Šimák. Samotné přejmenování zastávek se podle dispečera Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) provádělo průběžně - názvy na stojanech zastávek se přelepily novými jmény. V současné době objíždějí dispečeři a pracovníci dopravních podniků celé město a na každé zastávce, včetně těch, které jména neměnily, vyvěšují v obou směrech nové jízdní řády s novými názvy zastávek. 
    
"Říká se, že je to revoluce v názvech. Já si myslím, že je to spíše evoluce, ke které se dospělo po více než šesti letech," řekl Šimák. Změny názvů se týkají zejména zastávek pojmenovaných dosud podle už neexistujících objektů - například "ČSAO" (bývalé Československé státní automobilové opravny) se bude jmenovat Hasičská stanice, "SPŠD a S" (Střední průmyslová škola dopravní a strojní) ponese název Radnice Slovany. Názvy, které se vžily a staly se spíše pojmenováním lokality, budou zachovány - to je například U Práce, U Pietasu či U Duhy. 
    
Při změnách zmizí také nejednoznačná pojmenování podle dlouhé ulice, v níž je více zastávek. Například v Lidické ulici jsou nyní mimo jiné zastávky Lék. fakulta, Lidická či U Gery, Lidická - teď se budou jmenovat Lékařská fakulta a U Gery. Zjednoduší se také názvy se zkratkami, čárkami a mezerami, které jsou obtížně zapamatovatelné a znemožňují vyhledávání na internetu. Současné složité pojmenování "Hl. nádr. ČD, Sirková" se změní na jednodušší Hlavní nádraží. Přejmenují se také některé přestupní uzly - zastávka "Nám. M. Horákové" se změní na "Slovany", jiné názvy budou signalizovat významné turistické a jiné přitažlivé cíle - "Bazén Slovany", "Zoologická zahrada" nebo "Techmania". 
    
Přelepení názvů v zastávce, výlepy nových jízdních řádů, schémat linek, zadáním dat do informačních systémů na webu, výroba hlášení do vozidel a další opatření přijdou asi na 350.000 korun. 
 
zdroj: ČTK