Policie v Plzeňském kraji rychleji odhalí skryté otisky prstů

Policie v Plzeňském kraji rychleji odhalí skryté daktyloskopické stopy, tedy zejména otisky prstů. Umožní jí to nový přístroj za téměř půl milionu korun. Používat ho bude ke zviditelnění stop na předmětech zajištěných při vyšetřování trestné činnosti, zejména drogové kriminality. Speciální kyanoakrylátová komora dokáže během pár desítek minut zviditelnit stopy z plastových sáčků nalezených u dealerů, injekčních stříkaček a podobně. Novinářům přístroj představili zástupci policie a Plzeňského kraje, který ho zaplatil.

Tento přístroj se zaměřuje na metodu fyzikálně-chemickou, používá kyanoakrylátové páry, které reagují s potně-tukovou substancí stopy, vážou se na ni, stopa se tak zviditelní, vystoupí," vysvětlila Lucie Tirbová z odboru kriminalistické techniky a expertíz. Stopu si poté policisté nafotí, pracují s ní, vyhodnotí ji.
 
Dosud měli kriminalisté v kraji k dispozici přístroj využívající stejnou metodu, avšak 30 let starý. U něj trvalo zpracování stop několik hodin, nový přístroj to dokáže za několik desítek minut. "Umožňuje nám vyhodnotit stopu ve velmi krátké době, takže jde o zkrácení, urychlení trestního řízení, na což je kladen velký důraz," řekl ČTK krajský policejní ředitel Jaromír Kníže. Podle něj je policie i při zahájení trestního stíhání schopna v době do 48 hodin stopy vyhodnotit a dodat soudu či státnímu zástupci při zvažování, zda umístit podezřelého do vazby. "To byl v minulých letech zásadní problém," uvedl.
 
Komora je také větší, vejdou se do ní třeba i dlouhé zbraně. "V současné době jde o nejdokonalejší přístroj, který zkvalitňuje činnost znalců při zajišťování latentních stop," uvedla policejní mluvčí Jana Tomková.
 
Podle Tirbové bude přístroj vytížen denně, počet stop ke zpracování se liší případ od případu, může jich být i několik desítek.
 
Přístroj od německého výrobce zakoupil pro policii Krajský úřad Plzeňského kraje. Z projektu Plzeňský kraj bezpečný kraj jí už například před čtyřmi lety pořídil přístroj určený ke kvantifikaci vzorků DNA.
 
zdroj: ČTK