Policie podnikla velkou akci zaměřenou na drogy na Folmavě

Kolem 300 policistů obsadilo dnes pět vietnamských tržnic u hraničního přechodu Folmava na Domažlicku. Při kontrolní akci se zaměřili především na distribuci drog, která právě v příhraničí představuje problém. Zásah byl jednou z mnoha kontrol, které se v uplynulém měsíci konaly ve většině krajů. Jejich výsledky ministerstvo vnitra a policie vyhodnotí, připraví i novou strategii boje proti drogám, řekl dnes ČTK ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se s policejním prezidentem Tomášem Tuhým akce zúčastnil.

"Zatím ty výsledky neprezentujeme, budeme je prezentovat za týden na tiskové konferenci. Máme za sebou několik desítek úspěšných realizací v jednotlivých krajích. Jsem velmi spokojen například se záchytem v Ústeckém kraji, kde jsme zachytili 11.000 květin marihuany, se zásahem v Karlových Varech, kde jsme zachytili pervitin," zmínil Chovanec. Podrobné výsledky akcí by měly zaznít na tiskové konferenci 27. června.
 
Tuhý ČTK řekl, že do konce měsíce se ještě po ČR uskuteční další podobné kontroly zaměřené na drogovou problematiku. Už se konaly především v příhraničních regionech, například v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém či Moravskoslezském kraji. Celkem se podle něj dotknout asi 90 procent krajů.
 
Příhraniční tržnice patří k nejrizikovějším místům, kam si pro drogy zvykli jezdit i němečtí narkomani. Kontrolní akce je tak jedním z výsledků nedávného jednání Chovance s jeho bavorským protějškem. Ministr připomněl, že vietnamští občané na tržnicích drogy nejen distribuují, ale také se stali jejich významnými výrobci. Roste počet odhalených varen pervitinu, které vyrobí najednou přes deset kilogramů drogy, dramaticky také roste počet řidičů pod vlivem omamných látek. Boj proti drogám proto Chovanec hodlá ještě zpřísnit a zintenzivnit, a to nejen u hranic.
 
"My jsme šli konvenčními prostředky na problém, který se dramaticky zvýšil. My po tom vyhodnocení budeme řešit změnu strategie," řekl. Posíleny tak budou krajské jednotky, které s drogami bojují, i národní centrála. "Bude to znamenat personální i finanční posílení," naznačil.
 
Největším problém představuje hlavně pervitin. "Jednoznačně ten boj s tou drogou musí fungovat i na mezinárodní úrovni," zdůraznil ministr. Problém působí například fakt, že v Polsku není regulovaný trh s léky s pseudoefedrinem. Léky, z nichž se drogy vyrábějí, se tak vozí z Polska. "Jsme v jednání s polskou stranou. Další, kde vedeme diskuse, je Bulharsko a Rumunsko, kde se dají tyto léky stále volně nakupovat," uvedl ministr.
 
Když dnes policisté přišli na tržnici, řada stánků byla bez prodejců a měla zatažené vchodové rolety. Na věšácích a stolcích před nimi ale bylo vystavené zboží. Hlouček trhovců zpovzdálí sledoval, jak policisté procházejí tržnicí a psi speciálně cvičení na odhalení drog prohledávají zaparkovaná auta a různá zákoutí tržnice. Jak řekl jeden z vietnamských občanů, který komunikoval s policisty v češtině, trhovci stánky zavírají z obav, že každá kontrola nějakou drobnost vždycky najde. Na tržnici podle něj v minulosti byly problémy, jsou ale už vyřešené a teď je "bez problému".
 
Výsledky kontroly, která začala přibližně po poledni a těsně před 18:00 byli policisté stále na místě, budou k dispozici ve čtvrtek, řekl ČTK policejní ředitel v Plzeňském kraji Jaromír Kníže. Do kontrol se zapojila i dopravní a cizinecká policie a také hasiči a kontroloři České obchodní inspekce. "Jsou problémy s prokazováním totožnosti, jsou zde lidé bez dokladů, s pomocí psů tady máme natipovaná místa, kde je možný výskyt drog. Po konzultaci se státním zástupcem budou zkontrolována," vyjmenoval odpoledne předběžná zjištění Kníže.
 
zdroj: ČTK