Policie dopadla tři cizince podezřelé z počítačového pirátství

Kriminalisté z Plzeňska dopadli trojici cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že se podíleli na podvodném odčerpání téměř dvou milionů korun z účtu jedné firmy na Plzeňsku pomocí takzvaného phishingového podvodu. Spočívá v zaslání podvodného e-mailu, který budí zdání, že je z České pošty. Při otevření mailu se ale do počítače příjemce nainstaloval program, který pak odčerpal peníze z jeho účtu, řekl dnes ČTK policejní mluvčí Jan Koželuh.

Tři cizince zadržela zásahová jednotka v Hradci Králové, když se pokusili vybrat si peníze z účtů, které předtím založili. Trojice je pravděpodobně součástí rozsáhlé organizované skupiny, podobné případy se stávají po celé ČR, uvedl mluvčí. 
    
Na podobné podvody upozorňuje i Česká pošta. Ve středu na svých internetových stránkách varovala už před pátým phishingovým útokem. Mail je podle pošty označen jako informace o zásilce. "Samotný e-mail pak opět obsahuje text psaný špatnou češtinou a upozorňující zákazníka na údajné nedodání zásilky a možné sankce. Důrazně žádáme klienty, aby na žádný odkaz v e-mailu neklikali, v opačném případě jim hrozí stažení škodlivého kódu do jejich počítače a případně zneužití jejich dat, včetně osobních a přístupových údajů," varuje pošta. 
    
Také firmě z Plzeňska, která se zabývá vzduchotechnikou a klimatizacemi, odeslal zatím neznámý člověk 23. září e-mail, který budil dojem zprávy z České pošty. Když jednatel firmy otevřel další den zprávu, do počítače se mu nainstaloval program, který při přihlášení do internetového bankovnictví odčerpal skoro dva miliony korun. Kriminalistům se následně podařilo zajistit přibližně tři čtvrtě milionu korun. 
    
Dva zadržené muže policie obvinila z podílnictví a jednoho z nich umístila do vazební věznice. "Všichni tři podezřelí mají za sebou rozsáhlou kriminální minulost a jde o velmi nebezpečné osoby. Je to článek z uzavřeného řetězu," konstatoval Koželuh. 
    
Policie i Česká pošta varují před podobnými phishingovými útoky a podvodnými e-maily. Maily, které vypadají jako sledování zásilek České pošty, posílají podvodníci běžným lidem. "Jedná se prakticky o phishingový podvod, který odkazuje na infikované stránky, pomocí nichž ukládá přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví," vysvětlil Koželuh. V mailu je adresát vyzván, aby klikl na odkaz, který vede k podvodnému webu České pošty. Útočníci dokážou podobně napadnout i mobilní internetové bankovnictví. 
 
zdroj: ČTK