Pohyblivý jez u stadionu v Plzni čeká generální oprava

Vodohospodáři zahájili dnes v Plzni generální opravu jezu na řece Mži u fotbalového stadionu ve Štruncových sadech. Pohyblivý jez slouží především ke vzdouvání vody, když je potřeba například kvůli odběrům města či stadionu na zavlažování zvednout hladinu. Vodohospodáři zatím začali vypouštět prostor nad jezem, opravy potrvají do konce roku, řekla dnes ČTK mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

Oprava jezu v relaxační oblasti nedaleko středu města přijde na téměř šest milionů korun. Než se vodohospodáři pustí do práce, vybírali dnes rybáři z odpuštěných míst v řece chráněné živočichy. "Našli jsme jen několik mihulí a pár vranek, přesunuli jsme je dál po řece," řekl ČTK hospodář rybářského svazu Jaroslav Vogl. Odlovem chráněných živočichů chtěli vodohospodáři a rybáři předejít jejich úhynu. Loni se při napojování nové divadelní budovy na městskou kanalizaci také musela snížit hladina Mže a v horku pak chráněné mihule v bahně uhynuly, řekl Vogel. Podle něj se jich zároveň velké množství podařilo přestěhovat. Výskyt mihulí překvapil rybáře i vodohospodáře, protože dříve tam nebyly.
 
Jez, který je asi půl kilometru od soutoku Mže s Radbuzou, čeká především oprava celého mechanismu klapkového jezu, opravy zdí a dlažeb. Vodohospodáři také opevní svahy a dno a odstraní z řeky sedimenty před vtokem do malé vodní elektrárny a náletové křoviny v okolí jezu.
 
Na území o celkové rozloze 28.708 kilometrů čtverečních spravuje Povodí Vltavy přes 23.000 kilometrů vodních toků, hospodaří se 111 vodními nádržemi a devíti poldry, 48 pohyblivými a 295 pevnými jezy.
 
zdroj: ČTK