Podle průzkumu pro ČRo by volby v Plzeňském kraji vyhrála ODS

Krajské volby v Plzeňském kraji by nyní podle průzkumu agentury ppm factum pro Český rozhlas (ČRo) vyhrála ODS se ziskem 25 procent hlasů. Druhou ČSSD by volilo 24,6 procenta voličů, třetí KSČM pak 13,6 pct. K volbám chce jít 42 procent dotázaných.

Do krajského zastupitelstva by se podle volebního modelu dostala ještě TOP 09 a Starostové pro Plzeňský kraj s 9,5 procenta hlasů a Strana práv občanů - zemanovci se ziskem 6,7 pct. Průzkum se uskutečnil 12. až 19. září a dotázáno bylo 1011 obyvatel kraje nad 18 let.

Podle podobného průzkumu České televize provedeného 7. až 9. září mezi 1072 respondenty agenturami STEM/MARK a SC&C by vyhrála ČSSD se ziskem 23,5 procenta hlasů. Druhou ODS by volilo 20 voličů a třetí KSČM 16,5 pct. Do krajského zastupitelstva by se podle volebního modelu ČT dostala ještě TOP 09 a Starostové pro Plzeňský kraj se 14 procenty hlasů a Strana práv občanů - zemanovci s pětiprocentním ziskem.
 
Ve srovnání s předchozími volbami podle průzkumu ppm factum pro ČRo nejvíce ztrácí ČSSD, která by si pohoršila o 11 procentních bodů. Zhruba 24 procent by ale preferovalo jako budoucího hejtmana Milana Chovance z ČSSD, Jiřího Pospíšila z ODS by chtělo 18 procent oslovených. Třetí kandidát Pavel Čížek získal sedm procent hlasů.
 
V roce 2008 vyhrála krajské volby ČSSD se ziskem 36,37 procenta hlasů, což jí v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu vyneslo 19 křesel a pozici pro vytvoření menšinové vlády s tichou podporou komunistů. Druhá ODS získala v minulých volbách 26,76 procenta hlasů a po osmi letech ve vedení kraje se přesunula se 14 mandáty do opozice. Třetí skončili v roce 2008 komunisté se ziskem 17,53 procenta hlasů, což pro ně znamenalo devět křesel v zastupitelstvu. Se třemi mandáty a 7,21 procenta hlasů se do zastupitelstva před čtyřmi lety dostala ještě Koalice pro Plzeňský kraj (tehdy KDU-ČSL a SNK ED).
 
Letos v říjnu se o místa v zastupitelstvu bude ucházet 16 stran, hnutí a koalic. Při minulých krajských volbách voliči vybírali ze 17 subjektů.
 
ČRo bude ve čtvrtek 27. září od 17:05 vysílat přímý přenos z veřejné debaty v Plzni. Moderátorem bude Martin Veselovský. Rozhlas do pořadu pozval Jiřího Pospíšila z ODS, Milana Chovance z ČSSD, Karla Šidla z KSČM, za TOP 09 a Starosty pro Plzeňský kraj Pavla Čížka a SPOZ bude reprezentovat Bohuslav Borovanský.
 
zdroj: ČTK