Po Plzni jezdí černá tramvaj

Plzní od včera projíždí černá "pirátská tramvaj", která má apelovat zábavnou formou na cestující MHD, aby nejezdili načerno. Chce ukázat veřejnosti dopady takovéto jízdy a poděkovat platícím cestujícím, řekla ČTK mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) Kateřina Fránová.

Z výsledků průzkumů podniku mezi cestujícími vyplývá, že černých pasažérů přibývá. Zatímco v roce 2010 představovali 1,6 procenta, loni už 2,13 pct všech cestujících. PMDP připraví ročně o téměř 20 milionů Kč, což odpovídá ceně šesti nových autobusů nebo jedné nové tramvaje. "Tento trend není jen plzeňským specifikem a lze předpokládat, že příčinou je také zhoršující se hospodářská situace domácností v Česku," řekla Fránová.

Po průzkumu a startu nové koncepce přepravní kontroly zahájily PMDP v neděli šestiměsíční informativní a vzdělávací kampaň "Nemám černý svědomí". Černá tramvaj bude jezdit šest měsíců na všech linkách. Ve vozech MHD budou cestující oslovováni například sloganem Cvakají vám zuby strachy? - Cvakněte si lístek, ušetříte prachy!

"Doposud se přestupky proti přepravnímu řádu řešily především represivně formou pokut. Nyní přicházejí PMDP s půlroční výchovnou kampaní a chtějí upozornit případné černé pasažéry na možná rizika jejich jednání a získat sympatie cestujících při rozhodování, zda si koupit či nekoupit jízdenku, pro pozitivní volbu," uvedla Fránová.

Myšlenku kampaně podporuje šest partnerů, například síť kaváren CrossCafe, dubnový festival Finále Plzeň, který bude zvát na černobílý film, extraligový hokejový klub HC Plzeň 1929, jehož kapitán a majitel Martin Straka bude upozorňovat na hru s černým pukem, a minipivovar Purkmistr, který čepuje černé pivo.

Už v polovině února představily PMDP vstřícnější model přepravní kontroly v MHD. Více revizorů, shovívavější postoj k cestujícím do 15 let a lidem, kteří pouze překročí limit časové jízdenky, má podniku snížit propady v tržbách vinou černých pasažérů. Počet revizorů se od dubna zvýšil z 15 na dvacet. Pět nebo šest z nich bude nosit stejnokroj a budou fungovat jako prevence pro ty, kteří váhají, zda pojedou načerno, nebo ne. Budou také informovat cestující o linkách i komplikacích ve městě. Ostatní budou mít represivní funkci jako včera.

zdroj: ČTK