Plzeňští záchranáři se dočkají nové základny

V Plzni v těchto dnech začíná dlouho plánovaná stavba nového sídla krajské zdravotnické záchranné služby. Moderní objekt, v němž najdou zázemí lékaři a zdravotníci z výjezdových skupin, dispečeři, administrativní pracovníci i opraváři, přijde na více než 100 milionů korun. Další desetimiliony korun na vybavení moderního dispečinku pro celý kraj chce hejtmanství získat z dotací EU. Do nových prostor by se měli záchranáři stěhovat v příštím roce, řekl ČTK manažer vnějších vztahů zdravotnické záchranné služby Michal Šebek.

Krajská záchranná služba má v regionu 21 výjezdových míst, právě plzeňští záchranáři sídlící nyní v ulici Edvarda Beneše mají asi nejhorší podmínky. Objekt z 80. let minulého století, kde v nájmu sídlí, je zastaralý, nevyhovující, nemá dost místa. "Zatéká sem, zvedají se podlahy, jsou zde i ztráty na teple," vyjmenoval Šebek.

Nově budou záchranáři sídlit v areálu bývalých kasáren, sanitky budou kousek od borské věznice vyjíždět přímo na jednu z hlavních tepen města Klatovskou třídu. "Lokalita, kde nové sídlo bude, je pro nás strategická už tím, že máme přístup na výpadovku ve směru na Klatovy a současně i do centra Plzně," uvedl Šebek. V areálu budou také garáže a dílny pro menší opravy a údržbu sanitek.
 
Stavba se oproti plánům opozdila. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se musel vypořádat se dvěma stížnosti na výběrové řízení na zhotovitele stavby. "Obě stížnosti jsou už zažehnány," uvedl Šebek. Pokud by zdržení bylo větší, znamenalo by to pro kraj komplikace při žádosti o dotace EU na vybavení dispečinku.
 
Krajská záchranná služba zaměstnává celkem přes 500 zaměstnanců, z toho je kolem 60 lékařů. V Plzni má ještě jedno výjezdové místo na severním předměstí.
 
zdroj: ČTK