Plzeňský soud řeší sérii znásilnění

Znásilnění čtyř žen z loňského léta řeší od včerejška Krajský soud v Plzni. Šestadvacetiletému Rumunovi, který se podle obžaloby skutku dopustil na třech ženách v Plzni a na jedné v Rakovníku, hrozí až 12 let vězení. Cizinec, jenž se už dříve k činům na ženách ve věku od 17 do 40 let přiznal, dnes u soudu odmítl vypovídat.  

Brutalita útoku se podle obžaloby stupňovala. Zatímco první sedmnáctileté dívce, která byla napadena 16. července po 02:00 nedaleko podchodu u železniční zastávky Plzeň-Křimice, se podařilo ubránit a utéct, další tři ve věku 17, 27 a 40 let už takové štěstí neměly.

Muž je podle spisu donutil ke styku, v případě poslední napadené použil i nůž, který jí přiložil ke krku.

V Plzni, kde se skutky staly také 20. července a 19. srpna, se zaměřoval na méně rušnou oblast mezi městskými částmi Křimice a Skvrňany. Podle vyšetřovatelů si vzhledem k nevelké výšce vybíral spíše menší ženy. "Zaútočil jsem na ni zezadu, chtěl jsem ji znásilnit, v tom momentě jí zazvonil telefon, já se vylekal a utekl," uvedl v přípravném řízení k prvnímu případu. Ten druhý se podle něj stal na téměř stejném místě o pár dnů později. Když míjel ženu se psem, tak na ni zaútočil a znásilnil ji. "Udělal jsem jí kravatu, aby se nemohla hnout," dodal. V případě třetí ženy přidal i rány pěstí, když křičela o pomoc.
 
V Rakovníku, kam se odstěhoval za prací, přepadl poslední ženu 3. září. Vyhlédl si ji na ulici, sledoval na okraj města a tam skutek vykonal.
 
Napadené ženy utrpěly různá zranění, u poslední oběti znalci zjistili posttraumatickou stresovou poruchu ve velmi vysoké intenzitě. Tři poškozené chtějí po obžalovaném náhradu škody, dvě i uhrazení nemajetkové újmy, a to ve výši 500.000 a 10.000 Kč.
 
Rumuna, který se v ČR živil od července 2011 jako stavební dělník a bydlel na ubytovně v Křimicích, se policii podařilo dopadnout vloni v září v Rakovníku. V Rumunsku byl už v minulosti za násilnou trestnou činnost odsouzen. U Krajského soudu v Plzni se kromě znásilnění zpovídá ještě z loupeže, nebezpečného vyhrožování a z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Ženám totiž také prohledal kabelky a sebral mobilní telefony i peníze.
 
zdroj: ČTK