Plzeňský Pilsner Fest bude 5. října, zahraje 12 kapel

Tradiční plzeňská hudební přehlídka Pilsner Fest se přesune z konce srpna na 5. října, na den uvaření první várky piva Pilsner Urquell. V dalších letech už zůstane v tomto "narozeninovém" termínu. Místo dřívějších dvou dnů bude jednodenní. Hudební oslavy na dvou pódiích, kde letos vystoupí jako hlavní hvězdy akustický Čechomor se symfonickým orchestrem a skupina Kryštof, představí deset až 12 kapel. Poprvé se propojí s ukázkami tradičních řemesel a moderních trendů a úspěchů ležáku, který letos oslaví 171. narozeniny. Každý si může stará řemesla vyzkoušet, může být chvíli bednářem, ledařem, šenkýřem nebo sládkem, řekl ČTK Jan Šolta z Prazdroje. 

"Spodní pódium bude akusticky zaměřené. Bude tam také více historie. Horní část bude dnešní, moderní, elektrická," uvedl. Hlavním tahákem horního pódia bude světové finále Master Bartender Pilsner Urquell, kde bude možné fandit také českým výčepním.     

Prazdroj očekává na Pilsner Festu návštěvu 20.000 lidí; loni jich přišlo za dva dny dvojnásobek. Na 171 kohoutech chce vyčepovat 250 hektolitrů piva. Z hlavní třídy před pivovarem bude opět bulvár.
    
"Pilsner Fest bude startovacím bodem oslav první várky, které bychom chtěli dostat dále do Čech," řekl Šolta. Po celý měsíc až do 11. listopadu bude po deseti velkých českých městech brázdit koňský povoz s dřevěnými sudy s 171 litry nefiltrovaného Pilsner Urquellu. "Sudy se budou narážet se sládkem ve vybraných hospodách po Česku. První štace bude v Praze U Pinkasů, kam směřovala první mimoplzeňská várka piva. Tato restaurace letos slaví 170 let," uvedl. Celá road show bude zakončená 11. listopadu na plzeňském náměstí, tedy v den a na místě, kde byl plzeňský ležák v roce 1842 představen. 
    
Pilsner Fest potrvá od 12:30 do půlnoci. Jména dalších kapel zveřejní organizátoři postupně. Na přehlídce si také zahrají letošní a loňští vítězové soutěže Prazdroj talentů. Mluvčí pivovaru Vladimír Jurina dodal, že Prazdroj podepsal minulý týden smlouvu s pražským Národním divadlem. "Nyní domlouváme překvapení, které divadlo předvede na Pilsner Festu," uvedl. 
 
zdroj: ČTK